Významně se na tom podílelo tradiční sezónní zdražení dovolených, když meziměsíčně jejich ceny oproti červnu vzrostly o více než čtvrtinu. V červnu však jejich ceny téměř stagnovaly, přičemž běžně v tomto měsíci jejich ceny již zdražují. Vloni v červnu meziměsíčně vzrostly o 8,7 procenta.
Ceny služeb v červenci meziměsíčně vzrostly o 1,6 procenta, zatímco ceny zboží zůstaly oproti červnu téměř beze změny (+0,1 % m/m). Rychlejší růst cen služeb přispěl k lehkému zrychlení jádrové inflace, která v červenci dosáhla 2,3 procenta meziročně (vs. 2,2 % v červnu).
To bylo o desetinu více než náš odhad a než odhad České národní banky (ČNB). Celková i jádrová inflace by však podle nás měly ve zbytku roku zůstat mírně nad dvěma procenty.
Česká koruna reagovala na překvapivě vyšší tuzemskou inflaci posílením o 0,4 procenta k úrovni 25,15 CZK/EUR. To zřejmě souviselo se zmírněním sázek na míru uvolnění měnové politiky ČNB, když korunové úrokové sazby mírně rostly o 3-6 bazických bodů dle splatnosti.
Ostatní středoevropské měny měly ovšem také tendenci mírně posilovat. Maďarský forint vůči euru zpevnil o 0,2 procenta a polský zlotý o 0,4 procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)