Česká města a obce zaostávají ve využívání dotační podpory EU na udržitelnou energii

Evropský projekt EU City Facility (EUCF) zahájil sedmou výzvu na podporu přípravy investičních projektů zaměřených na udržitelnou energetiku ve městech. Redakci Finančních a ekonomických informací o tom informoval Michal Teubner, tiskový mluvčí Skupiny Komerční banky (KB).
Blíží se termín uzavření výzvy podpory projektu EU City Facility. Česká města a obce bohužel zatím ve využívání dotační podpory EU na udržitelnou energii zaostávají. Světlou výjimkou jsou Litoměřice. Ilustrační foto: Wector.sector – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35820040
Blíží se termín uzavření výzvy podpory projektu EU City Facility. Česká města a obce bohužel zatím ve využívání dotační podpory EU na udržitelnou energii zaostávají. Světlou výjimkou jsou Litoměřice. Ilustrační foto: Wector.sector – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35820040

Výzva je otevřena do 18. prosince 2024 a nabízí obcím a skupinám obcí granty ve výši 60 000 eur na zpracování investičních plánů, které přispějí ke snižování emisí skleníkových plynů a zvyšování energetické účinnosti.

„Žadatelé musejí mít zpracovaný akční plán pro udržitelnou energii (SECAP, SEAP) nebo jiný klimatický plán a přidělený kód LAU (označuje místní administrativní jednotku v rámci hierarchické klasifikace používané v EU),“ informoval Jan Hanuš, generální ředitel společnosti Enviros, člena skupiny Komerční banky, který působí jako národní expert pro Českou republiku v rámci programu EUCF.

V regionu střední a východní Evropy bylo od roku 2020 podáno celkem 475 žádostí, což představuje průměrně 40 žádostí na jednu zemi. Česká republika však zatím s 20 žádostmi zaostává za regionálním průměrem.

„Například Maďarsko a Bulharsko, srovnatelné velikostí populace, podaly každá více než 60 žádostí, což je více než trojnásobek počtu podaných žádostí z ČR. Dokonce i menší země, jako Litva a Chorvatsko vykazují vyšší počet podání, což je určitě škoda, zvláště, když u projektů z ČR, které uspěly, je kvalita zpracování a následná úspěšnost výrazně vysoká“ dodal Hanuš.

V rámci předchozích šesti výzev EUCF byly podpořeny různé projekty zaměřené na udržitelnou energetiku. V České republice se město Litoměřice zapojilo do programu EUCF s projektem zaměřeným na zlepšení energetické účinnosti veřejných budov prostřednictvím komplexní renovace a využití obnovitelných zdrojů energie.

Například město Križevci v Chorvatsku využilo grant EUCF k vytvoření investičního plánu pro instalaci solárních panelů na veřejných budovách, což přispělo k výraznému snížení emisí CO₂. V Polsku hlavní město Varšava použilo prostředky z EUCF k přípravě projektu na modernizaci veřejného osvětlení s cílem zvýšit energetickou účinnost a snížit náklady na energii.

Nízká účast českých municipalit může být ovlivněna několika faktory, včetně jazykových bariér, omezené kapacity malých obcí nebo preferencí národních dotačních programů. Nicméně právě 7. výzva představuje příležitost pro obce, aby využily podporu pro přípravu investičních projektů, které budou odpovídat cílům udržitelného rozvoje a klimatu.

„Rádi bychom podpořili více českých měst a obcí, aby se zapojily do tohoto programu. Úspěšné žádosti nejenže získávají finanční prostředky na přípravu projektů, ale také přispívají k plnění cílů klimatické neutrality v České republice,“ uvedl Jan Hanuš ze společnosti Enviros, která působí jako národní expert pro ČR v rámci programu EUCF.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena