Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %

Názor
Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora podle svých dnešních slov připouští, že základní úroková sazba tuzemské centrální banky letos vzroste citelně nad úroveň pěti procent. Jde o první vyjádření člena bankovní rady centrální banky, které v podstatě připouští letošní růst základní sazby až k hodnotě šesti procent.
Viceguvernér České národní banky Marek Mora připouští, že základní úroková sazba tuzemské centrální banky letos vzroste citelně nad úroveň pěti procent. Ilustrační foto: ČNB

Dosud se předpokládalo, že zvyšování sazby kulminuje kolem úrovně pěti procent a poté bude případně ČNB působit protiinflačně jinak, například dalším prodejem části výnosů ze svých devizových rezerv.

Morův kolega z bankovní rady Tomáš Holub se ale už předevčírem vyjádřil v tom smyslu, že preferuje další zvyšování sazby před prodejem rezerv. Evidentně tedy tento pohled není v bankovní radě ČNB ojedinělý.

Boj proti inflaci prostřednictvím prodeje části rezerv je přijatelnější pro české firmy a podnikatele. Ti si již delší dobu stěžují, že přílišné zvyšování základní sazby může zadusit jejich byznys, neboť ruku v ruce s ním roste například úročení firemních úvěrů, takže se zhoršuje dostupnost financování třeba nových investic.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB varuje před propadem životní úrovně lidí v Česku

Už nyní je patrné, že česká ekonomika bude válkou na Ukrajině zasažena obzvláště tíživě. Čímž se problémy tuzemských firem a podnikatelů ještě prohloubí. Nová analýza Erste Bank prognózuje české ekonomice letos růst pouze 0,6 procenta, zatímco ještě v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu to byla 3,2 procenta.

Erste Bank konstatuje, že českou ekonomiku tak vpád ruských vojsk na Ukrajinu a jeho ekonomické důsledky poškodí vůbec nejvíce ze všech zemí střední a východní Evropy. Další růst úrokových sazeb v podání ČNB může výkon české ekonomiky ještě zhoršit a zatáhnout ji do recese.

Odprodej rezerv ČNB by samozřejmě preferovaly také domácnosti – ty, které si vzaly nebo by si rády vzaly hypotéku. Při růstu základní sazby ČNB k úrovni šesti procent je třeba počítat také s růstem tržních úrokových sazeb a se vzestupem průměrné sazby hypoték k hodnotě v pásmu od šesti do sedmi procent.

PSALI JSME:
Začne ČNB odprodávat své devizové rezervy?

Růst hypotečních sazeb podpoří také růst úroků na dluhopisech vlády ČR. Úrok na desetiletém dluhopisu vlády ČR se dnes poprvé od roku 2011 dostal nad psychologickou úroveň čtyř procent, i pod vlivem Morova zmíněného vyjádření. To znamená, že banky v ČR budou požadovat o to vyšší úrok na hypoteční půjčce, neboť jinak se jim vyplatí dát své peníze do bezpečnějších vládních dluhopisů.

Růst úroků na dluhopisech české vlády z podstatné části odráží mohutný celosvětový výprodej dluhopisů, který nastal po předvčerejších jestřábích signálech šéfa americké centrální banky Jeroma Powella. Ten signalizuje nečekaně razantní zvyšování základní úrokové sazby americké centrální banky.

Nevylučuje ani zvýšení hned o 0,5 procentního bodu, a to na jejím květnovém zasedání. Takto citelně centrální banka USA zvyšovala sazbu naposledy v roce 2000. Zpravidla ji zvyšuje o 0,25 procentního bodu. Banka Goldman Sachs dokonce prognózuje, že americká centrální banka zvýší svoji základní sazbu o 0,5 procentního bodu letos hned dvakrát.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

V Česku je desátá největší bída v Unii

Největší bída v EU teď panuje v pětici zemí, které vesměs sdílí euro: Estonsko, Litva, Řecko, Španělsko a Lotyšsko. Tyto země mají index bídy vyšší než 20. Vyplývá to z dat Eurostatu.

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB