Česká národní banka se pustila do nákupů zlata

Přes čtvrt století let neměla Česká národní banka (ČNB) tolik zlata jako letos. Po dvou na české poměry neobvykle vysokých nákupech zlatých cihel v únoru a březnu se zlatý poklad České republiky zvětšil na víc než 15 tun. Centrální banka za zmíněné dva měsíce koupila víc zlata, než si obvykle pořizuje za celý rok.
Březnový nákup 1,56 tuny zlata a dubnových 1,77 tuny zlata tak možná signalizuje částečnou změnu struktury devizových rezerv ČNB. Ilustrační foto: ČNB

Nákupy zlata v posledních deseti letech se uskutečňovaly po tisícovkách troyských uncí (31,1 gramu, což je historická váhová jednotka používaná ve francouzském městě Troyes, pozn. red.) a nebyly nikdy větší než 20 tisíc uncí s výjimkou června roku 2020, kdy měla ČNB nejmíň zlata ve své historii, a to pouhých 7,8 tuny.

Tehdy se jednorázově koupilo 39 tisíc uncí (1,2 tuny) ale pak půl roku nic. To ladilo s obecným postojem ČNB, že zlato je nepraktickou komoditou, protože obchody s ním nejde provést tak snadno a rychle jako s jinými instrumenty.

ČNB zlato vzhledem k jeho likviditě a nákladům na skladování dlouhodobě nepovažovala za optimální formu devizových rezerv. Člen bývalé bankovní rady Vojtěch Benda zlato dokonce označil za talisman, který je neprávem považován za garanta stability a směnitelnosti měny. Zlato, které centrální banka občas nakupovala, tak bylo určeno převážně pro potřeby národní mincovny.

PSALI JSME:
Češi v lednu nakupovali zlato, jejich centrální banka ne

Nejvíc zlata mělo Československo na konci 30. let, kdy v pražských trezorech leželo 96,6 tuny lesklého kovu. V letech 1997 a 1998 prodala ČNB většinu svých zlatých rezerv, které jí připadly po rozdělení Československa (56 tun po 323 dolarech za unci) a 14 tun si ponechala.

Z toho 4,1 tuny v rámci mezivládního vyrovnání poslala v roce 2000 na Slovensko. Rozprodej zlata odůvodnila tuzemská centrální banka udržením stability české měny.

„Česká koruna procházela v roce 1997 krizovým obdobím a použití devizových rezerv k intervencím se stalo realitou,” uvedla na svém webu centrální banka, která fakticky vyměnila zlatý poklad za dluhopisy. Ty dnes tvoří přes polovinu devizových rezerv.

PSALI JSME:
ČNB zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

Guvernér ČNB Aleš Michl už jako řadový člen bankovní rady navrhoval dokoupit 200 tun zlata. Poté, co se loni stal guvernérem, hovořil alespoň o sto tunách. Ale i tak by to přišlo v dnešní ceně na 147 miliard korun.

To by nemusela být enormní zátěž, když měla banka ke konci dubna v rezervách 2 979 miliard. I když Michl novinářům svůj záměr opakovaně potvrzuje, naposledy v únoru Lidovkám, podle kterých už o tom bankovní rada i jednala, skutečné plány banka odmítá prozradit.

„Detaily ohledně správy devizových rezerv nad rámec informací publikovaných ve výroční zprávě nezveřejňujeme, ani jinak nekomentujeme,“ odpověděla na náš přímý dotaz ohledně obnovy zlatého pokladu Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB.

PSALI JSME:
ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata

Ve zmíněné výroční zprávě však stojí pouze konstatování, že centrální banka měla ke konci roku 2022 přibližně o 13 procent zlata víc než na konci roku 2021, tedy přibližně 12 tun s tajemným dodatkem, že „byla také analyzována možnost navýšení objemu zlata v devizových rezervách“.

Březnový nákup 1,56 tuny zlata a dubnových 1,77 tuny zlata tak možná signalizuje částečnou změnu struktury devizových rezerv. Ty se dnes skládají z 60 procent z dluhopisů, z 19 procent z akcií a zbytek převážně z eur, dolarů a několika dalších měn.

Zlato i přes nové nákupy tvoří jen 0,5 procenta devizových rezerv. K 1. květnu to bylo v novém tisíciletí rekordních 15,24 tuny zlata většinou uloženého v zahraničí. V přehledu Mezinárodního měnového fondu o držbách zlata se tak Česko posunulo ze 73. na 68. příčku před Bangladéš.

PSALI JSME:
Zlato bylo v roce 2022 jednou z nejstabilnějších investic. Letos může vzrůst o desetinu

Zavřít reklamu ×
  1. Retro od r.1990 do soucasnosti:
    ,,Prodavej zlato,kdyz je jeho cena dole a naopak… Simply yours CNB

  2. To je geniální práce ČNB. Před lety téměř všechno zlato prodala dnes již za směšnou cenu a nyní nakupuje za draho….. Asi se učí od „pětidemolice“……

  3. Mist guvernér Tošovský se svými poradci uznali, že zlato je potřeba vyměnit za oběživo, tak ho tehdy desítky tun rozprodali v nejhorším kurzu jaká byl…Pak se pan Tošovský uklidil do USA na pěkné místečko v bankovnictví, nikdo se už nedozví, co to tehdy bylo za lumpáru, nejspíš horší, než měl Ráth..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.