Česká ostuda: Praha sedmým nejbohatším regionem EU

Názor
Praha se z hlediska hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu v rámci Evropské unie umístila v roce 2017 na sedmém místě. Nejspíš to ale není nic, čím bychom se měli chlubit.
Umístění jednoho regionu vysoko nad umístěním celé dané země je spíš ostuda než co jiného. Foto: Pixabay

Podle nejnovějších dostupných statistik regionálního HDP na hlavu byla Praha v rámci Evropské unie na zajímavé sedmé příčce. Celé Česko bylo v témže roce ovšem až na 15. místě. Důvod tohoto nesouladu je ten, že Česko patří k zemím se spíše vyššími meziregionálními rozdíly v HDP: Praha má příjmy extrémně vysoké, zbytek státu příjmy o to nižší. Tento „efekt hlavního města“ je úplně největší ve Velké Británii.

Přinejmenším v případě Prahy se lze důvodně obávat, že jde o dopad špatně rozvržených sil daňové správy: Řada firem si hlásí formální sídlo (a tedy opticky navyšuje HDP na hlavu) v Praze, protože je známo, že právě v Praze je zdaleka nejmenší pravděpodobnost daňových – a možná i lecjakých jiných – kontrol.

Jinak řečeno, umístění jednoho regionu vysoko nad umístěním celé dané země je spíš ostuda než co jiného: Ostuda, že vlády v dané zemi neumí nastavit pohnutky pro podnikání tak, aby se odehrávalo – ať už formálně, nebo fakticky – zhruba rovnoměrně na celém území.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České „bohatství“: Tři čtvrtiny obcí nedosáhnou ani na průměr

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod vylepšila srovnávací základna

Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 miliardy korun, tedy o pět miliard větším, než jsme čekali. Na datech se již výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí …

Březen odstartoval stavební sezónu

Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 procenta nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %).

Průmysl roste navzdory chybějícím komponentám

Průmyslová výroba v ČR v březnu meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy vzrostla o 3,2 procenta. My jsme počítali s pomalejším nárůstem kolem dvou procent. Nicméně i tak výkon průmyslu v březnu přebil …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru