Česká ostuda: Praha sedmým nejbohatším regionem EU

Názor
Praha se z hlediska hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu v rámci Evropské unie umístila v roce 2017 na sedmém místě. Nejspíš to ale není nic, čím bychom se měli chlubit.
Umístění jednoho regionu vysoko nad umístěním celé dané země je spíš ostuda než co jiného. Foto: Pixabay

Podle nejnovějších dostupných statistik regionálního HDP na hlavu byla Praha v rámci Evropské unie na zajímavé sedmé příčce. Celé Česko bylo v témže roce ovšem až na 15. místě. Důvod tohoto nesouladu je ten, že Česko patří k zemím se spíše vyššími meziregionálními rozdíly v HDP: Praha má příjmy extrémně vysoké, zbytek státu příjmy o to nižší. Tento „efekt hlavního města“ je úplně největší ve Velké Británii.

Přinejmenším v případě Prahy se lze důvodně obávat, že jde o dopad špatně rozvržených sil daňové správy: Řada firem si hlásí formální sídlo (a tedy opticky navyšuje HDP na hlavu) v Praze, protože je známo, že právě v Praze je zdaleka nejmenší pravděpodobnost daňových – a možná i lecjakých jiných – kontrol.

Jinak řečeno, umístění jednoho regionu vysoko nad umístěním celé dané země je spíš ostuda než co jiného: Ostuda, že vlády v dané zemi neumí nastavit pohnutky pro podnikání tak, aby se odehrávalo – ať už formálně, nebo fakticky – zhruba rovnoměrně na celém území.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České „bohatství“: Tři čtvrtiny obcí nedosáhnou ani na průměr

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru