Česká republika je po šesti letech nejinovativnější ekonomikou Visegrádské skupiny

Názor
Česko si pro letošní rok polepšilo v mezinárodním žebříčku inovativnosti, jejž každoročně sestavuje agentura Bloomberg. Celkově v žebříčku Bloomberg Innovation Index získalo 70 bodů a posunulo se z loňského 25. místa na světě na příčku 24. O jednu pozici tak nyní překonává Polsko, což značí, že je nejinovativnější ekonomikou Visegrádské skupiny. To se zatím Česku podařilo jen jednou, v roce 2014. Bloomberg daný žebříček sestavuje od roku 2013 (viz graf).
Vývoj umístění jednotlivých zemí Visegrádské skupiny v posledních letech podle Bloomberg Innovation Indexu

Česko za sebou letos nechává takové ekonomiky, jako je ta novozélandská, španělská, portugalská, lucemburská, hongkongská či estonská. Ze zemí bývalého východního bloku se před Českem umisťuje pouze Slovinsko, které si letos meziročně polepšilo nejvýrazněji ze všech zemí první šedesátky, když poskočilo hned o deset příček, z loňského 31. na 21. místo.

Celkově lze umístění Česka hodnotit příznivě. Pozitivní je i trend posledních tří let, kdy dochází ke zlepšování celkového skóre tuzemské inovativnosti. V patentové aktivitě je Česko dokonce sedmé na světě. Naopak jej dolů stahuje zejména nízké zastoupení hi-tech průmyslových odvětví. Zde je stále patrné, že český průmysl je až příliš orientovaný na výrobu s poměrně nízkou přidanou hodnotou. Právě i tím se bude vláda zabývat již zítra, kdy projedná analýzu Úřadu vlády hodnotící stav výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím.

Inovace v mezinárodním srovnání, zejména v oblasti environmentálních opatření, budou klíčovým tématem také Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, které začíná v úterý. Zúčastní se jej kromě jiných americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová či švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová. Český premiér Andrej Babiš bude na rozdíl od loňska chybět.

Kancléřka Merkelová se budou moci v rámci fóra pochlubit tím, právě Německo je podle letošního žebříčku Bloomberg Innovation Index vůbec nejinovativnější ekonomikou světa. Po šesti letech nepřetržité vlády Jižní Koreje je tak na špici nejsinější evropská ekonomika.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Většina firem není schopna zavést inovativní nápady do praxe

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru