Česká republika poráží Německo v ekonomickém růstu

Názor
Česká ekonomika těží z vysoké spotřeby obyvatelstva vyvolané růstem mezd, platů a důchodů. Dynamičtějšímu růstu naší ekonomiky však může bránit nastavení úrokových sazeb, které jsou ve srovnání s eurozónou na výrazně vyšší úrovni.
Pozitivním faktorem ekonomického růstu byla domácí i zahraniční poptávka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle odhadu Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,5 procenta. Česká ekonomika si v porovnání se zeměmi Evropské unie udržuje vyšší tempo ekonomického růstu, což nám umožňuje dohánět unijní průměr.

Naší ekonomice pomáhá vysoká míra zaměstnanosti, která oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,7 procenta. Pozitivním faktorem ekonomického růstu byla domácí i zahraniční poptávka. Nadále se dařilo stavebnictví, naopak průmysl zaznamenal nižší dynamiku růstu než v prvním pololetí letošního roku.

Německá ekonomika dopadla lépe, než předpokládali analytici. Oproti České ekonomice však roste výrazně pomaleji. Německo ve třetím čtvrtletí sice nespadlo do recese, nicméně tamní hrubý domácí produkt meziročně vzrostl pouze o 0,5 procenta. Přesto lze tuto zprávu považovat za pozitivní. Vzhledem ke vzájemné provázanosti České republiky a Německa mohou lepší než očekávané výsledky zmírnit zpomalování růstu naší ekonomiky v následujícím období.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl začíná doléhat slábnoucí poptávka

×
  1. No to je to vaše slavné srovnávání podle HDP. Když si český dělník s tabulkově průměrným platem našetří na výlet do zahraničí, tak si v zemích SK, HU, SI, HR i při nákupu v obyčejné samoobsluze říká – to není možné, kolik tady berou, že na to mají? A dát si v Rakousku rodinný oběd znamená, že za půl hodiny tam projíte víc, než jste u nás za celý den vydělali. Hůř je na tom snad jen Somálsko a to jim možná křivdím.

  2. ODS již cca 10 let tvrdí, že zvyšování mezd způsobí nezaměstnanost. Jsou to ekonomičtí diletanti…

  3. Titulek: “Česká republika poráží Německo v ekonomickém růstu” No tož ještě aby ne!!! On totiž německý růst 0,5% je v absolutních číslech téměř 20 mil. USD, těch českých 3,5% pak ani ne třetina…
    Ač se dnešní svět měří procenty, nakonec na tom talíři máte vždycky absolutno a ne nějaká virtuální procenta. Takže i při 7 násobném růstu na něm máte v Česku za průměrný plat 320 kg kuřecích řízků, zatímco v Německu skoro tunu.
    (No, upřímně, kdo by to chtěl? Zkuste sníst denně 30 kg řízků!!!)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

MMF snížil prognózu globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden ve středu zveřejnil svoji nejnovější prognózu dopadu koronakrize na globální ekonomiku. Není překvapením, že MMF svůj předchozí odhad z dubna posunul ještě více směrem …

Zevlování za nově tištěné miliardy

Koronavirová krize začala jako nabídkový šok, jenž postupně přerostl a slil se s šokem poptávkovým. Synergický efekt těchto dvou šoků je tak silný, že nyní vyvolává šok realokační. Firmy zjišťují, že některé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru