Česká vláda se odhodlala razantně postavit ekonomickým dopadům pandemie

Názor
Naprosto nezajímavý ekonomický kalendář znamená, že finanční trhy budou i dnes ve znamení sledování informací o šířící se pandemii koronaviru, respektive budou lačné po informacích ze strany centrálních bank či vlád. Ta česká včera oznámila razantní balíček, klíčové ale budou detaily, struktura cílené pomoci.
Dnes začíná mediální karanténa před řádným zasedáním ČNB k měnové politice příští čtvrtek. Foto: FAEI.cz

Centrální banka se k měnové politice sejde příští týden, kde čekáme snížení sazeb o 50 bazických bodů. Nelze ale vyloučit, že se měnovou politikou bude zabývat i dnes, kdy je v plánu neměnové zasedání. Velmi snadno se může změnit na měnové. Dopady koronavirové pandemie nejen na českou ekonomiku a tuzemské finanční trhy podrobněji diskutujeme ve speciálním vydání Ekonomických výhledů zde http://bit.ly/KvaQ2up.

Americký trh práce zůstává utažený

Dnešní americká data jsou spíš druhého řádu. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti potvrdí, že americký trh práce zůstává silný a ekonomika se o něj může opřít. Výhled podnikatelů z Philadelphie již bude ovlivněn šířícím se koronavirem. Včera se kurz dostal na dosah důležité technické úrovně 1,08 USD/EUR, která před měsícem podržela a bude dalšímu pádu eura bránit i nyní.

Rizika nadále zůstávají na straně slabší české měny. Kvůli přítomnosti zahraničních investorů jako dědictví režimu kurzového závazku je koruna zranitelná. Doplácí i na výrazný pokles tržních úrokových sazeb ve světle sílících obav z dopadu opatření v boji proti koronaviru na ekonomiku. A v neposlední řadě proti české měně stojí vysychající likvidita.

PSALI JSME:
Koruna oslabuje víc, než její „kolegové“

Na druhé straně dramatickému oslabení koruny by mohla bránit obava trhu, že Česká národní banka (ČNB) může intervenovat v její prospěch. Koneckonců rezervy na to má dostatečné. To včera potvrdil člen bankovní rady Tomáš Holub. Podle nás by se tyto obavy na trhu mohly objevovat s hladinou 28 CZK/EUR. Ta nyní bude působit jako silná hladina odporu.

Koruna si sáhla na 28 CZK/EUR

Česká koruna v průběhu středy pouze lehce oslabovala, se vstupem amerických obchodníků na trh trend akceleroval. Jakoby chtěli hráči na trhu otestovat nervy ČNB. Kurz totiž téměř zaklepal na úroveň 28 CZK/EUR. S oznámením razantní finanční pomoci od státu včera vystoupil premiér. Přislíbil pomoc podnikatelům a firmám ve výši jednoho bilionu korun (100 miliard by mělo směřovat na přímou pomoc, 900 miliard by mělo sloužit k zárukám).

K aktuální ekonomické situaci se vyjádřil i člen bankovní rady Tomáš Holub. Oslabení koruny z posledních dní podle něj přineslo české ekonomice výrazný měnově-politický stimul, sázky na snižování úrokové sazby na nulu jsou podle něj přehnané. Pokud jde o kurz koruny, potvrdil, že přílišné volatilitě, rozumějme oslabení koruny, je ČNB připravena se bránit intervencemi.

PSALI JSME:
Koruna dnes oslabuje nad 28 Kč za euro

Samozřejmě, že centrální banka trhu nesdělí úroveň, která by byla pro centrální bankéře spouštěčem. Podle našeho názoru by ale atakování hladiny 28 CZK/EUR minimálně silné verbální vyjádření vyvolat mohlo. Bohužel dnes začíná mediální karanténa před řádným zasedáním ČNB k měnové politice příští čtvrtek.

Euro včera pokračovalo druhý den v řadě v sestupném trendu. Kurz se dostal až téměř k hladině 1,08 USD/EUR, kde se nacházel před měsícem. Zisky ale neudržel. Dnes ráno se kotace nacházejí v okolí hladiny 1,09 USD/EUR. V situaci globálně se zhoršující likvidity na finančních trzích se dolar stává bezpečným aktivem. Mimo jiné i proto, že americká centrální banka na obranu dolarové likvidity razantně vystupuje.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
I ČNB razantně naskočila do proudu bank uvolňujících měnové podmínky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru