Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, prim hraje velmi silná poptávka v USA

Analýza
Česká zbrojovka Group SE (CZG) dnes ráno oznámila výsledky za první pololetí tohoto roku. Tak, jak jsme čekali, jde o nejlepší čísla v historii. Zbrojovka dosáhla zisku EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů, pozn. red.) ve výši 984,1 milionu korun (meziročně o 40,6 % více) při tržbách 4,7 miliardy korun (o 54 % více meziročně).
Vzhledem ke zpoždění v plnění zakázky pro českou armádu prodeje v ČR klesly o 56,2 procenta. Foto: Spc. Tristan Bolden – https://www.dvidshub.net/image/580612, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39709962

Výsledky v meziročním srovnání podstatně vzrostly a překonaly jak náš odhad, tak konsensus trhu. Jednoznačný prim hraje velmi silná poptávka v USA, což podpořilo první zahrnutí výsledků akvírovaného Coltu. Management CZG potvrdil celoroční výhled.

Celkové výnosy vzrostly meziročně o 40,6 procenta na 4 729 mil. Kč. Náš odhad i tržní očekávání byly o 3,9 procenta a 2,7 procenta níže. Za meziročním růstem je vyšší počet prodaných zbraní, který dosáhl 304 tisíce kusů (nárůst o 33,5 % meziročně). Je to dílem velmi silné poptávky v USA, která již zahrnuje i akvírovaný Colt, plněním zejména military kontraktů v Africe a Asii.

Výnosy v USA meziročně vzrostly o 26,5 procenta a na celkových tržbách se podílí ze 62,5 procenta. Vysoký meziroční růst předvedly také Afrika (307,4 %), Asie (45,3 %) a Evropa (77,8 %). Vzhledem ke zpoždění v plnění zakázky pro českou armádu prodeje v ČR klesly o 56,2 procenta. Dodávky začaly až ve druhém pololetí.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

Rostly také náklady na materiál a personální náklady, kvůli právě růstu tržeb a konsolidací Coltu, kdy došlo k nárůstu pracovníků CZG. Náklady na služby vzrostly na 886 milionů korun (meziročně o 78,6 %). Tento nárůst souvisí zejména s poradenstvím za akvizici Coltu, kdy náklady spojené s akvizicí dosáhly 177,1 mil. Kč.

EBITDA je za první polovinu roku 984,1 milionu korun (13,2 % meziročně). Nicméně EBITDA očištěná o náklady na služby se vyšplhala dokonce na 1 203 milionů korun. Marže je 20,8 procenta, což je pokles proti 25,8 procenta dosažených vloni, ale upravená marže o náklad na služby je 25,5 procenta. Čistý zisk meziročně vzrostl na 587,9 mil. Kč (54 %).

CZG potvrdila svůj výhled, kdy by tržby měly být v rozmezí 10,34-10,64 mld. Kč a EBITDA 1,99-2,19 miliard korun. Pololetní výsledky tvoří asi 47 procenta očekávaných výnosů a EBITDA 45 procenta. Nicméně ve druhém semestru se naplno projeví hospodaření Coltu, které do první poloviny přispělo jen asi měsícem.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka Group SE: Změny ve vlastnické struktuře

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcie ČEZ spadly nejvíce za osm let

Akcie ČEZ se v pondělí během obchodního dne propadaly nejvýrazněji za celé období od května 2014, tedy za více než osm let. V jednu chvíli klesaly až o 14 procent. Nakonec obchodování uzavřely s propadem zhruba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB