Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Česká zbrojovka (CZG) tento týden oznámila výsledky za minulý rok. Jde o nejlepší výsledky v historii, které překonaly naše odhady. Zásadním je pro CZG velmi silná poptávka po zbraních a z toho vyplývající 25% nárůst prodaných zbraní. EBITDA dosáhla 1 471 milionů korun (meziročně 11,9 %) při tržbách 6 829 milionu korun (meziročně 14,6 %). Vedení společnosti navrhuje vyplatit 7,50 Kč jako dividendu. Projekce CZG na tento rok je na slušný růst výnosů i zisku EBITDA.
Výnosy firmy v ČR poklesly o 76 procent z důvodu odložení dodávek pro tuzemskou armádu. Foto: Spc. Tristan Bolden – https://www.dvidshub.net/image/580612, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39709962

Tržby vzrostly meziročně o 14,6 procenta na 6 829 milionů korun a překonaly cíl společnosti (6,15-6,45 mld. Kč). Důvodem pro vysoký růst je vyšší počet prodaných zbraní, zejména v USA, což je pro CZG nejvýznamnější trh. Meziročně zde CZG prodala o téměř 25 procent více zbraní. Zásadní je pro výnosy 49,3% růst v USA. Tamní trh se na celkových tržbách společnosti podílí dvěma třetinami (66 %).

O 13,6 procenta rostly tržby v Evropě (mimo ČR – pozn. aut.). Rostla ale i Afrika (meziročně o 212 %) kvůli dodávkám ozbrojeným složkám. Výnosy v ČR poklesly o 76 procent z důvodu odložení dodávek pro tuzemskou armádu. EBITDA je za minulý rok 1 471 mil. Kč (meziročně 11,9 %), překonala tak cíl (1,25-1,45 mld. Kč).

Marže se snížila o půl procentního bodu na 21,5 %. Čistý zisk meziročně poklesl na 677 milionů korun (-7,8 %). To je dáno oslabením kurzu české koruny proti americkému dolaru a euru, což znamenalo ztrátu z přecenění derivátů používaných k měnovému zajištění.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

CZG (samotná bez amerického Coltu – pozn. aut.) plánuje letos dosáhnout tržeb ve výši 7,1-7,4 miliardy korun. To představuje meziroční růst o 6,8 procenta, pokud vezmeme v úvahu střed tohoto intervalu. A také je to podstatně vyšší hodnota, než naše očekávání (6,3 mld. Kč). U zisku EBITDA odhaduje vedení CZG růst na 1,45-1,65 mld. Kč (meziročně 5,4 %). V našich projekcích jsme očekávali 1,3 mld. Kč.

Kombinovaná entita (CZG a Colt) by pak měla dosáhnout tržeb 12,5-12,8 mil. Kč a EBITDA 2,23-2,55 miliard korun. To naznačuje 5,4 mld. Kč (240 mil. USD) a 840 mil. Kč (40 mil. USD) pro samotný Colt. To je poněkud horší ve srovnání s tím, čeho měl dosáhnout Colt v roce 2020 (255 mil. USD a 50 mil. USD – zveřejněno v prezentaci k akvizici, pozn. aut).

Vedení CZG navrhuje vyplatit ze zisku minulého roku dividendu ve výši sedm a půl koruny (36% výplatní poměr) na jednu akcii. To je v souladu s cílem společnosti distribuovat mezi akcionáře třetinu čistého zisku. Hrubý výnos jsou dvě procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slovinská zbrojovka vlastněná Čechy zahajuje v Brazílii výrobu pistolí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru