Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Česká zbrojovka (CZG) tento týden oznámila výsledky za minulý rok. Jde o nejlepší výsledky v historii, které překonaly naše odhady. Zásadním je pro CZG velmi silná poptávka po zbraních a z toho vyplývající 25% nárůst prodaných zbraní. EBITDA dosáhla 1 471 milionů korun (meziročně 11,9 %) při tržbách 6 829 milionu korun (meziročně 14,6 %). Vedení společnosti navrhuje vyplatit 7,50 Kč jako dividendu. Projekce CZG na tento rok je na slušný růst výnosů i zisku EBITDA.
Výnosy firmy v ČR poklesly o 76 procent z důvodu odložení dodávek pro tuzemskou armádu. Foto: Spc. Tristan Bolden – https://www.dvidshub.net/image/580612, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39709962

Tržby vzrostly meziročně o 14,6 procenta na 6 829 milionů korun a překonaly cíl společnosti (6,15-6,45 mld. Kč). Důvodem pro vysoký růst je vyšší počet prodaných zbraní, zejména v USA, což je pro CZG nejvýznamnější trh. Meziročně zde CZG prodala o téměř 25 procent více zbraní. Zásadní je pro výnosy 49,3% růst v USA. Tamní trh se na celkových tržbách společnosti podílí dvěma třetinami (66 %).

O 13,6 procenta rostly tržby v Evropě (mimo ČR – pozn. aut.). Rostla ale i Afrika (meziročně o 212 %) kvůli dodávkám ozbrojeným složkám. Výnosy v ČR poklesly o 76 procent z důvodu odložení dodávek pro tuzemskou armádu. EBITDA je za minulý rok 1 471 mil. Kč (meziročně 11,9 %), překonala tak cíl (1,25-1,45 mld. Kč).

Marže se snížila o půl procentního bodu na 21,5 %. Čistý zisk meziročně poklesl na 677 milionů korun (-7,8 %). To je dáno oslabením kurzu české koruny proti americkému dolaru a euru, což znamenalo ztrátu z přecenění derivátů používaných k měnovému zajištění.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

CZG (samotná bez amerického Coltu – pozn. aut.) plánuje letos dosáhnout tržeb ve výši 7,1-7,4 miliardy korun. To představuje meziroční růst o 6,8 procenta, pokud vezmeme v úvahu střed tohoto intervalu. A také je to podstatně vyšší hodnota, než naše očekávání (6,3 mld. Kč). U zisku EBITDA odhaduje vedení CZG růst na 1,45-1,65 mld. Kč (meziročně 5,4 %). V našich projekcích jsme očekávali 1,3 mld. Kč.

Kombinovaná entita (CZG a Colt) by pak měla dosáhnout tržeb 12,5-12,8 mil. Kč a EBITDA 2,23-2,55 miliard korun. To naznačuje 5,4 mld. Kč (240 mil. USD) a 840 mil. Kč (40 mil. USD) pro samotný Colt. To je poněkud horší ve srovnání s tím, čeho měl dosáhnout Colt v roce 2020 (255 mil. USD a 50 mil. USD – zveřejněno v prezentaci k akvizici, pozn. aut).

Vedení CZG navrhuje vyplatit ze zisku minulého roku dividendu ve výši sedm a půl koruny (36% výplatní poměr) na jednu akcii. To je v souladu s cílem společnosti distribuovat mezi akcionáře třetinu čistého zisku. Hrubý výnos jsou dvě procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slovinská zbrojovka vlastněná Čechy zahajuje v Brazílii výrobu pistolí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Společnost Holcim zveřejnila výsledky za rok 2023

Švýcarská společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, která v současnosti celosvětově zaměstnává 60 000 lidí, oznámila výsledky za rok 2023, informovala tuzemská pobočka firmy redakci …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …