České firmy jsou opatrné, pokud jde o finanční závazky

Analýza
Český bankovní sektor tradičně patří k nejstabilnějším v Evropě, s velmi nízkým podílem úvěrů v selhání a solidní profitabilitou. Vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, nadále rostly. Již v srpnu loňského roku překonaly magickou hranici tří bilionů korun, loňský rok uzavřely vzestupem o 197,6 miliardy korun na 3,020 bilionu korun.
V české ekonomice máme co dělat s „averzí na riziko“ – opatrnost v přijímání finančních závazků je sice ctnost, ale odvrácenou stranou téže mince je pomalý ekonomický růst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Lednový vzestup vkladů je o vysokých 28,3 miliardy korun. Rostla i poptávka po úvěrech obyvatelstvu. Ze statistik sestavovaných Českou národní bankou (ČNB) vyplývá, že úvěry obyvatelstvu stouply meziměsíčně o 11,8 miliardy korun, v meziročním srovnání vzrostly úvěry (zejména díky hypotéční vlně, jež se odehrála v loňském roce, pozn. aut.) o 10,8 procenta na 1,960 bilionu korun. Výsledné saldo mezi vklady a úvěry obyvatelstva pak v lednu o 88 miliard korun překročilo biliónovou hranici.

Živnostníci v lednu nepatrně snížili čerpání úvěrů, jejich vklady klesly o 6,4 miliardy korun na 164,6 miliardy korun, ale i tak měli na vkladech koncem ledna o 117,4 miliardy korun více, než kolik si od bank vypůjčili.

V lednu meziměsíčně procentuálně nepatrně klesl zůstatek podnikových úvěrů, v absolutním vyjádření dosahoval 1,188 bilionu korun, meziročně jde o nárůst o 5,3 procenta. Klesl i objem firemní hotovosti na účtech v bankách na necelých 1, 298 bilionu korun; výsledné saldo vůči bankám tak skončilo na téměř 110 miliardách korun.

Zatímco u obyvatel je převis úspor nad půjčkami základní charakteristikou českého bankovnictví od nepaměti, a živnostníci jsou v „netto pozici“ od přelomu tisíciletí, u firem se objevil tenhle fenomén až v průběhu pandemie, poprvé v červenci 2020.

Sice nyní mírně klesá, ale stále jde o projev opatrnosti českých finančních ředitelů – firemní sektor jako celek by byl schopen vyrovnat všechny své závazky vůči bankovním věřitelům a ještě by zůstalo. V české ekonomice máme co dělat s „averzí na riziko“ – opatrnost v přijímání finančních závazků je sice ctnost, ale odvrácenou stranou téže mince je pomalý ekonomický růst.

Navzdory poruchám v dodavatelském řetězci, prudkému nárůstu cen vstupů, návratu další vlny covidu 19, a ještě k tomu eskalace mezinárodního napětí, což je kombinace v novodobé historii ČR nevídaná (lednová statistika nezachycuje ostrou fázi konfliktu na Ukrajině), jsou podíly nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku již řadu let v celoevropském srovnání mezi nejnižšími v Evropě.

Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, kam se bude, vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů, posouvat v nadcházejících měsících. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni, než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí.

Podíl firemních nevýkonných úvěrů v lednu pohoršil o setinu procentního bodu meziměsíčně, na 3,85 procenta. To je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 procenta v lednu před dvaceti lety. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů v lednu vylepšil historické rekordy a oproti konci roku dále klesl na 0,73 procenta.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převis vkladů nad úvěry je nejvyšší za posledních dvacet let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.