České firmy jsou opatrné, pokud jde o finanční závazky

Analýza
Český bankovní sektor tradičně patří k nejstabilnějším v Evropě, s velmi nízkým podílem úvěrů v selhání a solidní profitabilitou. Vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, nadále rostly. Již v srpnu loňského roku překonaly magickou hranici tří bilionů korun, loňský rok uzavřely vzestupem o 197,6 miliardy korun na 3,020 bilionu korun.
V české ekonomice máme co dělat s „averzí na riziko“ – opatrnost v přijímání finančních závazků je sice ctnost, ale odvrácenou stranou téže mince je pomalý ekonomický růst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Lednový vzestup vkladů je o vysokých 28,3 miliardy korun. Rostla i poptávka po úvěrech obyvatelstvu. Ze statistik sestavovaných Českou národní bankou (ČNB) vyplývá, že úvěry obyvatelstvu stouply meziměsíčně o 11,8 miliardy korun, v meziročním srovnání vzrostly úvěry (zejména díky hypotéční vlně, jež se odehrála v loňském roce, pozn. aut.) o 10,8 procenta na 1,960 bilionu korun. Výsledné saldo mezi vklady a úvěry obyvatelstva pak v lednu o 88 miliard korun překročilo biliónovou hranici.

Živnostníci v lednu nepatrně snížili čerpání úvěrů, jejich vklady klesly o 6,4 miliardy korun na 164,6 miliardy korun, ale i tak měli na vkladech koncem ledna o 117,4 miliardy korun více, než kolik si od bank vypůjčili.

V lednu meziměsíčně procentuálně nepatrně klesl zůstatek podnikových úvěrů, v absolutním vyjádření dosahoval 1,188 bilionu korun, meziročně jde o nárůst o 5,3 procenta. Klesl i objem firemní hotovosti na účtech v bankách na necelých 1, 298 bilionu korun; výsledné saldo vůči bankám tak skončilo na téměř 110 miliardách korun.

Zatímco u obyvatel je převis úspor nad půjčkami základní charakteristikou českého bankovnictví od nepaměti, a živnostníci jsou v „netto pozici“ od přelomu tisíciletí, u firem se objevil tenhle fenomén až v průběhu pandemie, poprvé v červenci 2020.

Sice nyní mírně klesá, ale stále jde o projev opatrnosti českých finančních ředitelů – firemní sektor jako celek by byl schopen vyrovnat všechny své závazky vůči bankovním věřitelům a ještě by zůstalo. V české ekonomice máme co dělat s „averzí na riziko“ – opatrnost v přijímání finančních závazků je sice ctnost, ale odvrácenou stranou téže mince je pomalý ekonomický růst.

Navzdory poruchám v dodavatelském řetězci, prudkému nárůstu cen vstupů, návratu další vlny covidu 19, a ještě k tomu eskalace mezinárodního napětí, což je kombinace v novodobé historii ČR nevídaná (lednová statistika nezachycuje ostrou fázi konfliktu na Ukrajině), jsou podíly nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku již řadu let v celoevropském srovnání mezi nejnižšími v Evropě.

Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, kam se bude, vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů, posouvat v nadcházejících měsících. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni, než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí.

Podíl firemních nevýkonných úvěrů v lednu pohoršil o setinu procentního bodu meziměsíčně, na 3,85 procenta. To je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 procenta v lednu před dvaceti lety. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů v lednu vylepšil historické rekordy a oproti konci roku dále klesl na 0,73 procenta.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převis vkladů nad úvěry je nejvyšší za posledních dvacet let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.