České firmy nedostatečně reportují své nefinanční ukazatele

České firmy nedostatečně reportují emise skleníkových plynů, nezveřejňují klimatická rizika pro různé časové horizonty, a z velké části se nezabývají ani informacemi o lidských právech a due diligence, které jsou nezbytné pro přístup k tzv. zelenému financování. Vyplývá z výzkumu společnosti Frank Bold a analýze 250 evropských korporací.
České firmy stále nedostatečně reportují nefinanční ukazatele, například nedostatečně reportují emise skleníkových plynů.

Nová analýza klimatických a lidskoprávních reportů se zaměřila na firmy z rizikových odvětví v dopadech na změnu klimatu, jako je energetika, doprava, stavebnictví anebo sektor financí, který je klíčový pro financování transformace ekonomiky.

V České republice výzkumníci analyzovali celkem třináct českých společností. Z dalších evropských států analýza zahrnovala Španělsko, Polsko a Německo. Podle společnosti KPMG, která každoročně zveřejňuje průzkum o společenské odpovědnosti firem od roku 1993, si tradičně v nefinančním reportingu vedou nejlépe společnosti z Velké Británie, Japonska nebo Indie, kde nefinanční ukazatele zveřejňuje bezmála 100 % z největších společností.

Výsledky podniků z Česka a Polska v naprosté většině kritérií výrazně zaostávají za španělskými a německými firmami. Například 62 procent českých firem stále vůbec neidentifikuje rizika, která pro jejich podnikání představuje klimatická změna, a dokonce žádná z nich neuvažuje o klimatických rizicích v různých časových horizontech.

„České společnosti výrazně zaostávají také v reportování emisí skleníkových plynů a v popisu procesu due diligence pro lidská práva. Oba tyto ukazatele jsou přitom zásadní při posuzování udržitelnosti firem ze strany investorů, bank i dalších aktérů,” informoval redakci Filip Gregor, vedoucí sekce Odpovědných firem Frank Bold.

PSALI JSME:
Bez detailních dopadových studií je přijetí klimatického balíku EU jen aktem víry

Přístup českým firem k udržitelnosti se mírně zlepšuje. Částečný pokrok je vidět třeba ve zveřejňování klimatických cílů a také vědecky podložených cílů, které si české společnosti vytyčily v souvislosti s klimatickou změnou (například redukci produkovaných emisí, pozn. aut.). V prvním případě jde o nárůst o 28 procent oproti výsledkům z roku 2019, ve druhém pak o 21 procent.

Vodítko v podobě společných evropských standardů pro reporting o udržitelnosti, které aktuálně projednává Evropská unie, se ukazuje jako nezbytné pro to, aby se českým firmám podařilo urychlit pozitivní změny a překonat současné nedostatky reportingu. Aby se firmy dokázaly lépe zaměřit na klíčová data, EK navrhla vývoj návazných standardů, které by měly vejít v platnost od roku 2023.

PSALI JSME:
Cena za uhlíkovou neutralitu? Přes 60 tisíc korun ročně na každého

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.