České firmy platí pozdě

Průzkum
Platební morálka v České republice aktuálně nezažívá zrovna zlaté časy. Téměř každá společnost má za poslední rok negativní zkušenost s opožděnými platbami. Vyplývá to ze zprávy společnosti Intrum Czech, sestavené na základě průzkumu z 29 evropských zemí, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici. Průzkumu se účastnilo před 11 tisíc společností napříč 15 odvětvími v Evropě.
Splatnost dodavatelských faktur po termínu je hříchem českého podnikatelského prostředí. S opožděnými platbami má za poslední rok negativní zkušenost téměř každá tuzemská firma. Ilustrační foto: Pixabay.com

Polovina českých společností je na tom hůře než před pandemií a čtyři z pěti firem z různých důvodů akceptují stále delší odklady splatností. Nejdéle si podle průzkumu na splacenou fakturu počkají firmy v oblasti pojišťovnictví, kde se v průměru čeká 80 dní.

České firmy kvůli inflaci čím dál hůře zvládají platit svým dodavatelům včas – podle průzkumu se to týká 56 procent tuzemských společností. Negativní dopady pak podtrhuje fakt, že devět z deseti dodavatelů (89 %) bylo za posledních dvanáct měsíců požádáno, aby přijalo delší doby splatnosti, než jim bylo příjemné.

PSALI JSME:
Rumunské rekordy v ČR: „Skokani pětiletky“ i špatná platební morálka

Vzhledem k situaci, zejména v Evropě, není pak překvapením, že 79 procent dodavatelů během posledního roku delší dobu splatnosti faktur přijalo. Třetina respondentů (35 %) pak uvedla, že svým dodavatelům platí později, než by kdy přijali od svých vlastních zákazníků.

Aby předešli obtížím, chrání se 46 procent českých respondentů proti opožděným platbám předčasným splácením. Mezi další populární opatření patří bankovní záruky a úvěrové kontroly. Na vymáhání pohledávek se podle Intrum Czech soustředí pouze 13 procent tuzemských firem, nejvíce obchodní, bankovní a finanční společnosti.

PSALI JSME:
Nezávislost na bankách. Podnikatelé a firmy sahají po alternativních způsobech financování

Pro srovnání: Před pěti lety poradenská společnost Bisnode ve spolupráci s firmou Dun & Bradstreet informovala, že platební morálka firem v Česku byla ve srovnání s Evropou lepší. V roce 2016 zaplatilo včas faktury 44,7 procenta tuzemských firem, zatímco v Evropě to bylo jen 39,1 procenta společností. Zlepšující se platební morálka českých firem podle Bisnode souvisela s konjunkturou ekonomiky.

To, že občas zaplatí fakturu po termínu splatnosti, v  průzkumu Equa bank z roku 2019 mezi podnikateli přiznal každý druhý respondent. Banka bohužel neuvedla, na jak velkém vzorku podnikatelů svůj průzkum uskutečnila. Pro 16 procent dotazovaných je prý pozdější úhrada faktury „běžná věc“ a již dopředu počítali s tím, že určité faktury zaplatí dodavatelům až po splatnosti.

PSALI JSME:
Platební morálka firem u nás je prý lepší než jinde v Evropě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …