Z odpovědí 525 společností v České republice vyplývá, že 66 procent zaměstnavatelů se potýká s problémy při obsazování svých volných pracovních pozic. V meziročním srovnání zůstává situace na tuzemském trhu stejná a zaměstnavatelé mají nadále problém najít potřebné profily.
Největší nedostatek talentů je v sektoru zdravotnictví a sociální péče, kde 76 zaměstnavatelů hlásí potíže s hledáním potřebných profilů. Dále následuje veřejný a neziskový sektor (74 %), komunikační služby (71 %) a energetika a veřejné služby (70 %). Na dalších místech jsou maloobchod a služby (69 %) a doprava, skladování a automotive (69 %).
„Situace v Česku zůstává již třetí rok beze změny. Většina zaměstnavatelů se potýká dlouhodobě s nedostatkem talentů a prognózy do budoucna nejsou příliš pozitivní. Počet ekonomicky aktivních lidí se v důsledku demografického vývoje snižuje a bude potřeba, aby zaměstnavatelé na situaci reagovali změnou svojí HR strategie,“ konstatovala Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR.
Chybí ajťáci, jak jinak
Mezi klíčové opatření podle ní patří naučit se „zapojovat nevyužité rezervy“, tedy například ženy s malými dětmi na mateřské, nebo lidi mířící do důchodu. Podle Rezlerové má v tomto ohledu Česko v porovnání se západním světem značné nedostatky.
Pro zaměstnavatele je nejobtížnější obsazovat pozice v oblasti IT a zpracování dat. Potvrdilo to 28 procent oslovených zaměstnavatelů. Nejde o žádné velké překvapení, špičkových ajťáků je na trhu dlouhodobý nedostatek.
Další těžce obsaditelné pozice jsou ty výrobní (23 %), dále to jsou specialisté na provozní řízení (18 %) a inženýrské pozice (17 %). „Technologická revoluce, digitalizace, automatizace a nástup umělé inteligentce proměňuje podobu pracovních pozic a způsob, jakým pracujeme,“ poznamenala Rezlerová.
Podle ní rychle roste poptávka po technických a digitálních dovednostech, ale zároveň i po měkkých dovednostech, a to ve vzájemné kombinaci, což činí nábor komplikovanějším a sofistikovanějším.
Dodala, že společnosti také těžko obsazují pozice, kde sice není vyžadována specifická kvalifikace (obsluha strojů, operátoři v logistice, pozn. aut.), ale jsou vyžadovány měkké dovednosti, jako samostatnost, odpovědnost a schopnost se učit novým věcem.
„Rozcházejí se také představy zaměstnanců a zaměstnavatelů a komplikovaněji k sobě hledají cestu. Ne vždy je ale nedostatek uchazečů objektivním faktem a za nezájem zaměstnanců si mohou i firmy samy svým přístupem k náboru, organizaci a firemní kultuře,“ říká Jaroslava Rezlerová.
Společnosti se snaží řešit nedostatek vhodných uchazečů o zaměstnání různými metodami. Nejvíce podniků (24 %) se snaží přilákat více pracovníků zvyšováním mezd, ale oproti minulému roku jde o pokles o devět procentních bodů. Další firmy rekvalifikují své zaměstnance nebo jim umožňují částečné úvazky a flexibilní pracovní dobu.
Malou útěchou pro tuzemské podniky může být to, že s nedostatkem talentů se potýkají také jiné země. Nejhůře je na tom Německo, kde problémy hlásí 86 procent společností, tedy o dvacet procentních bodů více než Česko. Pak následuje Izrael (85 %) a Portugalsko (84 %) Naopak nejmenší potíže má Portoriko (53 %), Polsko a Kolumbie (shodně 59 %).
Nejnižší nezaměstnanost v EU
Tuzemským podnikům při „lovu talentů“ příliš nenahrává to, že v Česku je nejnižší míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii. A to podle aktuálních dat Úřadu práce ČR lidí bez práce v listopadu mírně přibylo – je jich o 1 422 více než v říjnu, což představuje meziměsíční nárůst o 0,1procentního bodu na 3,9 procenta.
„Podíl nezaměstnaných v listopadu sice v absolutních číslech mírně vzrostl, přesto ale Česká republika drží nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Podle Martina Krona, analytika Raiffeisenbank, se nárůst počtu lidí bez práce očekával. „Dopady výkonu ekonomiky na trh práce jsou zatím jen velmi mírného charakteru. Očištěná sezónní nezaměstnanost po většinu letoška roste, ale jen velmi pomalu. S očekávaným oživením českého hospodářství v příštím roce předpokládáme, že podíl nezaměstnaných začne opět klesat,“ poznamenal.