České nemovitosti jsou nadhodnocené ještě více než loni, varuje ČNB

Názor
Z klíčových informací zprávy Rizika pro finanční stabilitu, které včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB), vyplývá, že jednotlivé komerční banky nedodržují doporučení centrální banky týkající se velkosti části hodnoty nemovitosti nakupované na úvěr.
Varovné z hlediska stability finančního systému je ovšem také to, že téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje podle ČNB ke klientům, kteří už jednu nebo více hypoték mají, a pořizují tedy nemovitost převážně „jako investici“, nikoli coby „střechu nad hlavou“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To bude dalším argumentem pro ČNB, která usiluje změnit charakter daného a dalších podobných doporučení z pouhého doporučení na zákonnou povinnost. Vláda příslušnou legislativu – novelu zákona o České národní bance – schválila v červnu, nyní ji mají v prvním čtení k posouzení poslanci v rámci právě probíhající schůze Poslanecké sněmovny.

Podle ČNB banky poskytují úvěry s více než 90procentní částí hodnoty nemovitosti nakupované na úvěr. Ty by přitom podle doporučení, jež začalo platit loni, neměly být vůbec poskytovány. Jednotlivé komerční banky zjevně testují „toleranci systému“, neboť hypotéky pro ně za stávajících podmínek na trhu představují nadmíru atraktivní produkt, který by rády poskytovaly v nejvyšší možné míře.

Podle ČNB takové jednání může potenciálně vést k destabilizaci finančního systému v ČR. Zatím toto riziko ovšem není takové, aby ČNB svá příslušná doporučení dále zpřísnila. To svědčí i o tom, že ČNB loni při stanovování limitů doporučení s jistým testováním „tolerance systému“ ze strany bank počítala a náležitě, tedy s určitou „rezervou“ dle toho své limity stanovila.

Nadhodnocení tuzemských nemovitostí činí podle ČNB až dvacet procent, a je tedy vyšší než loni, na druhou stranu dynamika růstu cen realit by podle centrální banky měla v nadcházející době zmírňovat. To odpovídá obecnému výhledu trhu a svědčí proto třeba i letošní ochlazení hypotečního trhu v ČR.

Varovné z hlediska stability finančního systému je ovšem také to, že téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje podle ČNB ke klientům, kteří už jednu nebo více hypoték mají, a pořizují tedy nemovitost převážně „jako investici“, nikoli coby „střechu nad hlavou“. Přitom koupi nemovitosti pro investiční účely charakterizuje v porovnání s koupí nemovitosti pro účely vlastního bydlení vyšší zastoupení spekulativní složky poptávky, které je z hlediska finanční stability potenciálně rizikovější, než poptávka motivovaná ryze touhou po získání vlastního bydlení.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novela zákona o ČNB může mladým do 36 let zjednodušit cestu k vlastnímu bydlení

×
 1. Jen ať se zvedne daň z nemovitosti. To je ta co se platí ročně. Na druhou a další nemovitost. To je správná cesta, i v západní Evropě to tak mají.

  • Ty jsi chytrak…
   Co se tim vyresi? Lide, kteri byty pronajimaji ji promitnou do najmu. Vic bytu na trhu nebude, najmy budou vyssi. Paradni reseni!
   Snaha vytvaret v lidech dojem, ze za nedostatek bytu nesou ofpovednost ti, kteri je koupili na pronajimani je az groteskni. Velice smutne je, ze ta snaha prichazi z cnb. Ovce maji vinika…
   Snaha dehonestovat investice do nemovitosti je neuveritelna, je to business jako kazdy jiny. Pokud ma nekdo pocit, ze kazdy musi vlastnit sve bydleni, pak by to zcela poprelo koncept najemnich bytu.
   Cena najmu, stejne jako bytu je tvorena trhem. Rikat, ze jsou najmy drahe je ubohost. Prumerny rocni vynos z najmu je pod 4%. Nikdo nevidi rizika, nespolehlive najemniky atd.. Kazdy by chtel vlastnit, ale nikdo nechce platit.

   • Tedd :
    Nikdo nechce platit ?
    Kup si borovou vodu a protři si zrak !!!
    Každý by rád platil, ale když máš výplatu 17 tisíc čistého a tržní nájmy 15-20 tisíc, tak z čeho to chceš platit.
    Tihle developeři a ostatní chamrať moc dobře vědí,
    že když ceny vyšplhají nahoru, budou mít randály peněz, protože se stejně někdo najde, kdo si ten byt koupí či pronajme, lidi chtějí bydlet. Je to jen uměle vytvořený systém.
    Cena nájmu je tvořena trhem, ale do jisté míry. Když vidím, že lidi chtějí bydlet, tak si ten nájem klidně o 10 tisíc zvednu, protože vím, že ten byt si někdo pronajme i za tyhle nehorázné peníze. Tohle není nájem tvořený trhem, ale ZLODĚJNA !!!! Bohužel je to běžná věc !

    • Proč máš tak malej plat? Buď nic neumíš nebo se ti nechce dělat.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Dlouhodobý nájemník nebo ukřičený turista?

Letošní pokračující koronavirová krize a s ní spojený výrazný propad cestovního ruchu jasně dokázal to, na co upozorňuji už delší dobu. Solidní dlouhodobý nájemník se vyplatí více než nestálý ukřičený turista.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru