České průmyslové nemovitosti překonaly hranici 10 milionů metrů plochy

Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl český trh průmyslových nemovitostí hodnoty 10,14 milionů m2 a překonal tak hranici 10 milionů. Na konci prvního pololetí 2022 bylo ve výstavbě 1,3 milionu m2 nových prostor, z nichž by většina měla být dokončena ještě letos. Informovala o tom společnost Colliers.
Český trh průmyslových nemovitostí ve druhém čtvrtletí letošního roku překonal hranici 10 milionů metrů čtverečních. Ilustrační foto: Accolade

Přírůstek nových prostor sice v současnosti zpomalují prodlevy ve výstavbě a růst cen stavebních materiálů, přesto však v následujících 12 měsících očekávají odborníci významný nárůst prostor na trhu. Ve druhém čtvrtletí 2022 na trh přibylo celkem 146 600 m2, mnoho projektů však muselo být posunuto na pozdější termín.

Nejvyšší podíl nových prostor připadal na Moravskoslezský kraj (26 %) následovaný Olomouckým a Středočeským krajem. V souladu s trendem z posledních dvou let míra neobsazenosti nadále klesá. Na konci druhého kvartálu došlo k mezičtvrtletnímu i meziročnímu poklesu na 1,45 procenta.

PSALI JSME:
„Městská logistika“ bude nabývat na významu. Developeři musejí reagovat na růst on-line prodejů

Hrubá realizovaná poptávka dosáhla 659 500 m2, čistá realizovaná poptávka činila 519 300 m2, ale 45 % z tohoto čísla tvořila jediná transakce. „V Panattoni Parku Cheb si zatím nezveřejněný distributor pronajal celkem 233 700 m2 a postaral se tak o největší zaznamenanou transakci v historii českého trhu průmyslových nemovitostí,“ informovala Josefína Kurfürstová, analytička společnosti Colliers.

Na trhu ve druhém kvartále převládaly transakce distribučních a logistických společností. Největší tržní podíl měly logistické společnosti, jež stály za 37 procenty celkové realizované poptávky. Mimo zmíněnou rekordní transakci spadal jako již tradičně největší podíl pronajatých prostor do oblasti Prahy (26 %), kterou následoval Moravskoslezský kraj (11 %).

PSALI JSME:
Společnost Emons Spedice pro svou další expanzi získala 10 000 m2 skladů v Praze a v Brně

Zavřít reklamu ×
  1. to je hnus – likvidace půdy a hyzdění krajiny – to by mělo být trestné, sklad Evropy

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tržby obchodníků dramaticky klesají

Vysoké ceny odrazují od nakupování. Lidé se ještě více než v minulosti zaměřují na akční nabídky a nejlevnější sortiment. Hrozí, že někteří výrobci začnou šidit kvalitu svých produktů, aby nemuseli dál zdražovat.

Stavebnictví na houpačce

Výroba ve stavebnictví sice v říjnu mírně vzrostla, avšak poslední měsíce jsou tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být snad ani řeč. V říjnu se produkce tohoto odvětví zvýšila meziměsíčně o 1,8 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.