České řidiče čekají druhé nejlevnější prázdniny v historii

Názor
Pohonné hmoty budou v Česku o těchto prázdninách nečekaně levné. Alespoň v poměru k hrubé měsíční mzdě. Řidiči totiž budou moci za částku odpovídající hrubé měsíční mzdě u tuzemských čerpacích stanic zakoupit více než 1 200 litrů pohonných hmot.
Pohonné hmoty budou v Česku o těchto prázdninách nečekaně levné – alespoň v poměru k hrubé měsíční mzdě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Něco takového bylo v celé historii novodobé ČR možné dosud jen o prázdninách roku 2020. Tehdy ovšem ceny výrazně srazila covidová pandemie. Cestování bylo kvůli pandemickým restrikcím omezené, u nás i v zahraničí, což vytvářelo masivní tlak na pokles cen pohonných hmot i v ČR.

Pokud bychom nebrali v potaz prázdniny covidového roku 2020, které se z důvodu restrikcí poněkud vymykaly, jsou ty nadcházející z hlediska motoristů těmi úplně nejlevnějšími relativně „normálními“ prázdninami v historii.

PSALI JSME:
Služebním autem na dovolenou v cizině? Jen se souhlasem firmy

V právě končícím druhém letošním čtvrtletí se podle prognózy dá pořídit za částku odpovídající průměrné mzdě 1 210 litrů pohonných hmot (pro názornost se počítá souhrnná průměrná cena získaná z průměrné ceny benzínu a průměrné ceny nafty, pozn. aut.).

O letošních prázdninách, tedy již ve třetím čtvrtletí, by se tento počet měl vzhledem k očekávanému vývoji cen pohonných hmot a také vzhledem k předpokládanému vývoji průměrné mzdy pohybovat v rozmezí od 1 220 do 1 250 litrů.

Byl by tak až o zhruba 350 litrů vyšší než loni v létě; za částku odpovídající průměrné měsíční mzdě tudíž letos o prázdninách půjde pořídit až o 350 litrů pohonných hmot více než loni o prázdninách.

PSALI JSME:
Čechy zasáhlo zdražení pohonných hmot, ale omezovat se zatím nebudou

O loňských prázdninách byly pohonné hmoty výrazně dražší než letos kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu, přičemž zároveň průměrná mzda byla nominálně o necelých deset procent nižší, než bude o těchto prázdninách.

Motoristé ale o těchto prázdninách pořídí za částku odpovídající průměrné mzdě více pohonných hmot i než o prázdninách roku 2021, kdy šlo o necelých 1 200 litrů. A za částku průměrné mzdy tedy také pořídí více pohonných hmot než o prázdninách kteréhokoli roku z období let 1993 až 2019.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letní „hračku pro dospělé“ pořídíte od dvaceti tisíc. Ojetý kabriolet ale může stát i přes deset milionů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Fixlování s ojetinami vynese i statisíce měsíčně

Stočený tachometr u ojetého auta zvyšuje prodejní cenu proti pravdě o dvacet procent. Náklad na elektronické „udělátko“ na tachometry: Dva tisíce i s poštovným. Čas: Do pěti minut. Omlazení auta, tedy zastření jeho …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB