České stavebnictví má za sebou rekordní rok. Jak hluboko ho letos srazí koronavirus?

Názor
Nový rekord zaznamenalo loni české stavebnictví. Tržby stavebních firem v Česku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni dosáhly 547,63 miliardy korun. To je o 27 milionů korun více, než kolik utržily v dosud rekordním roce 2008. Meziročně se loni tržby stavebních firem zvýšily o 9,1 procenta. Takový růst se ale letos zcela jistě udržet nepodaří.
Největší podíl tržeb loni připadal na inženýrské stavitelství, tedy převážně výstavbu dopravní infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Několikaletý nepřetržitý růst české ekonomiky samozřejmě nahrával i segmentu stavebnictví. Stát i veřejná správa měly díky vyššímu výběru daní více peněz na investice. Zanedbaná a stále nedokončená infrastruktura pak nahrává stavebním firmám v tom, že bude stále co stavět i v blízké budoucnosti.

Zásadní pro vývoj celého sektoru bude nyní hlavně to, jak se stát vypořádá s následky koronavirového zastavení ekonomiky. Hlavně rychlost ekonomického restartu a také výše státních investic budou pro české stavebnictví klíčové. Peněz nejspíš bude dost, protože vláda opakovaně deklarovala snahu porazit krizi investicemi i za cenu radikálního zvýšení schodku státního rozpočtu.

Výkonnost stavebnictví tak budou brzdit hlavně dva jiné faktory – nedostatek pracovníků a nepřipravené projekty. Stavebním firmám chybí kvůli uzavření hranic desetitisíce zahraničních pracovníků, kteří jsou pro většinu staveb v Česku nenahraditelní. Rozvolnění pravidel pro příjezd cizinců proto nejvíce uvítají hlavně firmy, které jsou na zahraničních zaměstnancích závislé.

Zatímco plné obnovení cest mezi státy je pravděpodobně velmi blízko, příprava stavebních projektů se letos určitě výrazně nezrychlí. Zásadní překážkou totiž zůstává extrémně komplikované stavební právo, kvůli kterému patříme v povolování staveb k nejhorším zemím na celém světě. Tento legislativní Kocourkov se letos bohužel vyřešit nepodaří, proto budeme muset při získávání stavebních povolení i nadále počítat s až desetiletými průtahy. Ke škodě nejen stavebních firem, ale nás všech.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví může být tlumičem důsledků hluboké recese

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn

Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru