České stavebnictví: Nejsou lidi a je zima

Názor
Stavební výroba v ČR se v lednu meziročně propadla nejvýrazněji od března krizového roku 2013, a to o více než třináct procent. Důvodem je částečně vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy se stavebnictví dařilo díky nadprůměrně teplému zimnímu počasí. Stavební práce tak loni začínaly dříve než letos, kdy počasí stavebnictví zdaleka tolik nepřálo.
Problémem českého stavebnictví jsou dlouhá léta jeho útlumu, která následovala po roce 2008. Foto: Pixabay

Propad je zvláště nebývalý u pozemního stavitelství. Infrastrukturní stavitelství se výraznějším tempem propadalo naposledy začátkem roku 2017.

Problémem českého stavebnictví jsou dlouhá léta jeho útlumu, která následovala po roce 2008. Tehdy propukla světová finanční krize, jejíž důsledky postupně a dlouhodobě doléhaly právě na české stavebnictví. To se z jejích dopadů vzpamatovalo jako poslední klíčový sektor české ekonomiky, avšak nikdy už ne na úroveň vrcholného roku 2008. Během desetiletí, které od roku 2008 uplynulo, se postupně snižovala potenciální kapacita stavebnictví, mizely stavební firmy a pracovníci ve stavebnictví.

Nyní tedy stavebnictví již poměrně záhy po loňském rapidním oživení, umocněném čerpáním prostředků z fondů EU, naráží na své kapacitní limity. Za celý letošní rok proto zřejmě vykáže černou růstovou nulu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví se prozatím veze na vlně konjunktury

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.