České stavebnictví vstoupilo do druhého kvartálu svižným růstem

Zatímco březnová stavební výroba v Česku výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Celková produkce ve stavebnictví se meziměsíčně po očištění o sezónnost a rozdílný počet pracovních dnů v průběhu dubna zvýšila o tři procenta, když v březnu o 6,8 procenta poklesla.
Zatímco březnová tuzemská stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již podle čerstvých statistických údajů vypadala mnohem lépe. Ilustrační foto: Pixabay.com

Třetí měsíc letošního roku byl ale výjimkou posledních měsíců, od prosince loňského roku jinak stavebnictví z pohledu meziměsíční dynamiky roste. Kumulativní nárůst od loňského prosince do letošního dubna činil 2,3 procenta.

Vysoká volatilita březnových a dubnových čísel může být způsobena obtížemi při sezónním očišťování vlivu Velikonoc. Z pohledu struktury si v dubnu meziměsíčně polepšilo inženýrské stavitelství o 2,4 procenta, pozemní stavitelství na tom bylo s růstem o 3,2 procenta ještě lépe.

Z meziročního pohledu zůstává dynamika utlumená, a platí to hlavně pro pozemní segment, inženýrský čerpá z vyšší investiční aktivity zejména veřejného sektoru v podobě infrastrukturních investic.

Oproti loňskému dubnu (po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů, pozn. aut.) byla v tom letošním celková stavební produkce reálně o 0,3 procenta níže. Pozemní stavitelství vykázalo meziroční snížení o dvě procenta, naopak to inženýrské o 3,2 procenta vzrostlo.

Statistiky vydaných stavebních povolení za duben ale příliš optimismu, alespoň na první pohled, nepřinesly. Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 45 miliard korun, což bylo meziročně o 16,5 procenta níže.

Nicméně připomeňme, že v březnu to bylo meziročně naopak plus 49,1 procenta. Tyto statistiky jsou ovlivněny povolováním velkých staveb.

A zatímco v březnu byl výsledek podpořen povolením několika staveb s rozpočtem nad miliardu korun, v dubnu naopak takovéto velké stavby na papíře chyběly. ČSÚ uvádí, že u menších staveb vzrostla v dubnu orientační hodnota meziročně o 9,7 procenta.

Relativně povzbudivá zpráva přišla ze statistik týkajících se rezidenčního bydlení, i když se týká spíše vzdálenější budoucnosti. Počet staveb zahájených bytů byl totiž v dubnu meziročně vyšší o 35,4 procenta, z toho u bytových domů nárůst činil dokonce 125 procenta.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Vliv však má i nízká srovnávací základna, když v předchozích obdobích byla výstavba často odkládána. U dokončených bytů ale zatím stále přetrvává mizivá nabídka. Počet dokončených bytů byl meziročně o 8,1 procenta nižší.

Celkově je stavebnictví v útlumu, což se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví. V dubnu byla zaměstnanost meziročně o 1,1 procenta nižší. Stávající zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Růst nominální mzdy činil v dubnu meziročně devět procent, za první čtyři měsíce je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 10,6 procenta.

Za leden až duben stavební produkce v průměru meziročně klesla o 3,1 procenta. Ovšem zatímco inženýrské stavitelství je o 4,3 procenta výše, to pozemní naopak o šest procent níže.

Nicméně v souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu o 2,6 procenta nakonec vykáže mírný růst ve výši nízkých jednotek procent.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB