České Švýcarsko bude letos více „české“

Téma týdne
V minulém díle jsme se věnovali Českému ráji, necelou hodinku a půl hodinky jízdy autem leží Národní park České Švýcarsko. Vydejte se za poznáním přírodních krás jednoho ze čtyř českých národních parků, kam každoročně proudí i nespočet zahraničních turistů. Letos to bude ale jiné, více „české“.
České Švýcarsko, Pravčická brána. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Českém Švýcarsku mají tradičně poměrně vysoký podíl zahraničních návštěvníků, a nepřekvapí, že díky blízkosti hranic jsou to nejčastěji Němci a Poláci. „Od roku 2013 návštěvnost nepřetržitě narůstala, letos nás čeká nejspíš pokles. To ale neznamená, že nemůže místy dojít k přetížení infrastruktury,“ upozorňuje Tomáš Salov, tiskový mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko.

Hodně bude podle něj záležet na tom, jakou formu pobytu lidé zvolí, jestli jednodenní návštěvy oblasti s využitím automobilu nebo třeba vícedenní pobyty s alespoň dílčím využitím veřejné hromadné dopravy,“

Na den i na dva týdny

České Švýcarsko není jednodenním výletním místem, program si tu návštěvník pohodlně naplní i v případě čtrnáctidenního pobytu. „Nováčci“ v regionu se určitě nevyhnou tradičním cílům, tedy Pravčické bráně, soutěskám Kamenice, Jetřichovickým vyhlídkám, Dolskému mlýnu nebo Kyjovskému údolí, Děčínskému Sněžníku či Tiským stěnám.

PSALI JSME:
Český ráj nejsou jen Prachovské skály

Region však nabízí mnohem více. V podstatě každá značená turistická cesta zavede návštěvníka k pozoruhodným místům, a to nejen z přírodního, ale i kulturního hlediska, počínaje Domem Českého Švýcarska v Krásné Lípě přes zámky v Děčíně, Benešově či Šluknově až třeba po jedinečný areál Loretánské kaple v Rumburku.

Správa Národního parku České Švýcarsko v letošním roce otevře novou naučnou stezku z Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic, věnovanou historii od střední doby kamenné až po nedávnou současnost. Kromě informačních tabulí je vybavena množstvím dřevěných soch a dalšími exponáty,

K uhlířovi za princeznou

„Z nich asi bude nejatraktivnější Uhlířova chaloupka, což je kulisa z natáčení filmové pohádky Pyšná princezna. Další novinkou je rekonstruovaný úsek Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem v Kyjovském údolí. I zde kromě zlepšení průchodnosti přibyly exponáty, které pomohou návštěvníkům lépe porozumět přírodě a krajině národního parku,“ láká k návštěvě národního parku Salov.

Uhlířova chaloupka. Nově vybudovaný domek na naučné stezce Česká silnice. Foto: Správa NP České Švýcarsko, Václav Sojka

Nezahálí ani další partneři v regionu, zlepšení například doznají spoje veřejné hromadné dopravy, dojde k posílení linek z Děčína do oblasti Hřenska, autobusem se návštěvníci k národnímu parku pohodlněji přepraví také z České Kamenice a Krásné Lípy.

Přibyla také autobusová linka z České Kamenice do Jetřichovic, která unikátně propojuje České Švýcarsko třeba s atraktivní oblastí Sloupu v Čechách. Další možnosti nabídnou vlakové turistické spoje, kdy pěkným zážitkem dokáže být už sama jízda po lokálních tratích vedoucích romantickou krajinou.

Příště se vypravíme na české moře, Lipno.

PSALI JSME:
Kouzlo zřícenin a vyhlídek. Češi objevují, jak krásnou zem mají

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Cestovní ruch je v hluboké krizi

Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru