České vstupní brány měří teplotu a dezinfikují příchozí

S ochranou vnitřního prostředí firem, škol, úřadů, obchodních center či nemocnic proti kontaminaci zvenčí budou nově pomáhat speciální vstupní brány. Vyvinula je společnost Protector Gate ve spolupráci s pražským ČVUT a jejich výroba probíhá ve žďárské inženýrské společnosti DEL. Brány bezkontaktně měří teplotu a dezinfikují každého příchozího pomocí nanomlhoviny. Pro zajištění bezpečného prostředí zároveň dokážou rozpoznávat obličeje.
Mezi zájemce v České republice patří zejména nemocnice, bránu již využívá například jihlavská nemocnice u svého personálního vchodu. Foto: Archív

První prototyp brány Protector Gate vznikl letos v dubnu a byl instalován v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, kde zároveň probíhaly potřebné zátěžové zkoušky.

Brány určené ke vstupu do budov nemocnic, úřadů, škol, bank nebo obchodních center mají za úkol ochránit již dezinfikované vnitřní prostředí před kontaminací zvenčí.

Bezkontaktně měří teplotu a ve třech krocích dezinfikují každého příchozího pomocí nanomlhoviny, která nepoškozuje žádné oblečení. Brána dezinfikuje příchozí včetně podrážek bot a zároveň termokamerou měří teplotu s přesností na 0,2 °C.

Jednotlivé kapičky dezinfekce jsou navíc tak malé, že na povrchu nezanechají žádnou vlhkost, zároveň ale účinně hubí veškeré nežádoucí mikroorganismy.

„Naším cílem bylo navrhnout bránu tak, aby byla stoprocentně efektivní a zároveň co nejšetrnější. Využitím nanomlhoviny je spotřeba dezinfekčního přípravku oproti jiným způsobům dezinfekce celých osob minimální,“ vysvětluje jednatel společnosti Protector Gate Jaroslav Zvonař. Podle něj poptávky přicházejí i ze zahraničí. Zájem má například několik potravinářských firem z Itálie, nebo letiště na Kapverdských ostrovech.

Výrobu dezinfekčních bran zajišťuje v licenci inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou. „Vyrábíme kompletní konstrukci, zajišťujeme kompletaci a testy bran. Výroba se aktuálně pohybuje v řádu nižších desítek kusů, od září plánujeme měsíčně produkovat podle potřeby zákazníků až stovky kusů bran,“ doplňuje Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.

PSALI JSME:
Až se vrátí covid-19. Firmy nejsou připraveny na druhou vlnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.