České zlaté rezervy se poprvé v tomto tisíciletí zvýšily, ČNB nakoupila 1,2 tuny zlata

Názor
Zlaté rezervy České republiky se letos v červnu poprvé v tomto tisíciletí zvýšily. Vyplývá to z data České národní banky a Mezinárodního měnového fondu. Ještě letos v květnu Česká národní banka držela 0,252 milionu troyských uncí zlata, ke konci června už to bylo 0,291 troyských uncí. Na navýšení zlatých rezerv upozornil web Zlato.cz.
Troyská unce zlata se minulý týden ve středu prodávala i za více než 1818 dolarů, tedy nejdráže od 19. září 2011. Blízko svého mnohaletého maxima, 1807 dolarů za unci, se obchoduje i dnes ráno středoevropského času. Foto: Depositphotos.com

V červnu se tak zlaté rezervy ČR zvýšily o 1,2 tuny, ze 7,8 na devět tun. Naposledy k navýšení zlatých rezerv došlo v prosinci 1999, kdy se dle údajů MMF zvýšily z 0,286 na 0,446 milionu troyských uncí (viz graf níže).

Ze strany České národní banky jde o obrat v dosavadním způsobu diverzifikace devizových rezerv. Pořízení drahého kovu se totiž dosud vyhýbala. Na úmysl dokupovat zlato ovšem letos již upozornila, takže nejde o překvapivý krok.

Česko v posledních 25 letech prodalo ze zemí EU největší podíl svých státních zlatých rezerv. Vyplývá to z dat Mezinárodního měnového fondu (MMF). Mezi červencem 1995 a květnem 2020 poklesly rezervy zlata v držení České republiky z 1,99 milionu troyských uncí na 0,25 milionu troyských uncí. Troyská unce odpovídá zhruba 31,1 gramu.

V uvedeném období se tedy hmotnost českého rezervního zlata snížila přibližně z 61,9 na 7,8 tuny. To odpovídá poklesu o 87,4 procenta (viz graf níže). Žádný jiný stát EU takto citelně své zlaté rezervy v daném období neredukoval. Druhého největšího podílu zlata se zbavilo Lucembursko, a to 76,4 procenta, třetím nejvýraznějším tempem pak své zlato prodávala Malta, jež zlatou rezervu snížila o 64,4 procenta.

Celkovou hmotnost svého rezervního zlata v daném období snížilo patnáct ze současných 27 zemí EU. Deset zemí své zlaté rezervy naopak navýšilo, dva státy zůstaly „na svém“. Jedním z nich je Chorvatsko, které jako jediná země EU žádné zlaté rezervy nemá.

Největší zlaté rezervy ze zemí EU mělo letos v květnu, za který MMF publikuje nejnovější data, Německo, a sice 3363 tun, následované Itálii a Francií s rezervami čítajícími 2452, resp. 2436 tun.

Cena zlata s okamžitým datem dodání se v uplynulém týdnu dostala na svojí nejvyšší úroveň od roku 2011. V roce 2011 přitom zlato dosáhlo svého absolutního cenového rekordu, když se 6. září toho roku prodávalo i za cenu převyšující 1921 dolarů za unci.

Troyská unce kovu se podle dat agentury Bloomberg minulý týden ve středu prodávala i za více než 1818 dolarů, tedy nejdráže od 19. září 2011. Blízko svého mnohaletého maxima, 1807 dolarů za unci, se obchoduje i dnes ráno středoevropského času.

V uplynulém čtvrtstoletí zlato zdražilo o zhruba 370 procent. Před 25 lety, v polovině července 1995, stála troyská unce kovu 390 dolarů. Česká republika, resp. Česká národní banka se podstatné části svého zlata zbavila v období od května 1997 do září 1998, kdy tuzemské státní zlaté rezervy klesly o zhruba 85 procent. Cena zlata se tehdy pohybovala prakticky na svém úplném dně za celé období posledních čtyřiceti let. Například v roce 1997 prodávala ČNB zlato za cenu 323 dolarů za unci.

Pokud by se tedy ČR svých uvedených 85 procent zlatých rezerv zbavila nikoli v letech 1997 až 1998, ale až nyní, mohla dosáhnout výnosu z prodeje kovu řádově o desítky miliard korun vyššího, a to i po zohlednění inflace, která od konce 90. letech nastala.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Zavřít reklamu ×
  1. Ve zlatých rezervách byly také historické mince nevyčíslitelné hodnoty, proto tehda prodali skoro veškeré zlato za pár šupů, ale tím byla zamaskována krádež těch mincí.

  2. Zlato se prodávalo, když byla cena historicky na nízké hodnotě a teď, kdy atakuje rekordy, ČNB nakupuje!
    Co se týká let 1997-8, tak to dle mého názoru byla jen maskovaná zlodějna, neboť mnohé mince měly vyšší hodnotu, než jen hodnotu zlata, jak již předchozí diskutující naznačil ve svém příspěvku.
    Zajímalo by mě, kolik toho uvízlo v soukromých trezorech páně Tošovského?

  3. Proč před nedávnem zlato prodávali aby je nyní nakupovali ?? Asi by bylo dobré vědět něco o zdůvodnění prodeje. Možný by se o tyto transakce měla zajímat i policie

  4. Levně prodat, draze koupit ??? Kterému kamarádovi tak ČNB pomohla k pohádkovému zisku ?? To je na trestní oznámení !!

    • Nechápu proč tuto šmelinu nikdo neprošetřoval-není zájem.Ale za 2 housky z márketu 2roky vězení. Tak Tošovský by si neužíval špinavé prachy po světě a USA ve Ferrari kdyby neokrádal ČR -lidumil delegovaný…do ??? Arestu??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.