Česko bude mít svůj vlastní satelit pro pozorování životního prostředí

Česká republika se na podzim letošního roku zařadí mezi hrstku států využívající vlastní satelit vybavený hyperspektrální kamerou. Na oběžnou dráhu Země ji vynese družice Troll brněnské kosmické společnosti TRL Space, která o tom informovala Finanční a ekonomické informace (faei.cz).
Díky přístupu k datům ze satelitu s hyperspektrální kamerou bude mít Česko příležitost využít ohromný potenciál dat pro zemědělství, ochranu životního prostředí či bezpečnost. Ilustrační foto: TRL Space

Kamera poskytne vysoce detailní snímky vhodné pro širokou škálu použití, čímž výrazně zlepší možnosti monitorování a analýzy různých fenoménů na území naší republiky. Prvním uživatelem této pokročilé technologie bude Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která díky hyperspektrálním snímkům získá detailní a přesné informace pro dozorovou činnost.

Na rozdíl od běžné kamery, dokáže hyperspektrální kamera zachytit snímky ve více barvách, což umožňuje velmi detailní rozlišení různých jevů na základě jejich specifického odrazu světla.

Díky tomu má tato kamera velký potenciál pro odhalování environmentálních problémů, jako jsou nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků či monitorování stavu vegetace.

Právě k těmto účelům plánuje snímky inspekce životního prostředí využít. „Díky této pokročilé technologii budeme schopni zpřesnit naší dozorovou činnost a odhalit protiprávní poškozování životního prostředí, o kterém bychom se jinak ani nemuseli dozvědět,“ sdělil naší redakci Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.

Spolupráce s ČIŽP je součástí širšího projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky (TAČR). Vede jej tým z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který má na starosti vývoj celé metodiky pro pořízení a zpracování dat z dálkového průzkumu Země.

„V projektu máme za cíl zjistit jakým způsobem můžeme využít data z dálkového průzkumu Země, ať už satelitní, letecká či pořízená drony, pro konkrétní využití ze strany aplikačního garanta, tedy České inspekce životního prostředí,“ uvedla Lucie Kupková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Analytické zpracování dat bude mít na starosti společnost Gisat. „Satelitní snímky se stávají dostupnější, ale klíčové je jejich správné využití. V projektu budeme vybírat a analyzovat vhodné snímky z nekomerčních i komerčních družic,“ přiblížil Jan Kolomazník, projektový manažer firmy.

Vedle ČIŽP si bude satelitní snímky z hyperspektrální kamery moci pořídit jakákoliv instituce a subjekt v Česku i mimo ně. Jen nad naším územím má satelit proletět každý druhý den. TRL Space chce zahájit první snímkování Evropy letos na podzim. „Prošlapáváme novou, komerční cestu. Investovali jsme do stavby a vypuštění vlastního satelitu,“ řekl Petr Kapoun, výkonný ředitel TRL Space.

Firma podle něj bude satelit provozovat a data z něj prodávat. „To znamená, že kromě stavby satelitních misí zákazníkům na míru (což je hlavní byznys společnosti, pozn. red.), se po vzoru západu pouštíme na nový trh. Prodej dat generuje miliony korun ročně a naši firmu a tým to posouvá do další skvělé etapy. Mám radost, že prvního zákazníka máme právě v Česku,“ dodal Kapoun.

Troll bude družice s hyperspektrální kamerou, což je unikátní nejen v rámci České republiky, ale i na celosvětové úrovni. Družic, které poskytují snímky ve vysokém rozlišení se totiž na oběžné dráze Země dosud pohybuje pouze extrémně malé množství.

Satelitů s hyperspektrální kamerou s vysokým rozlišením na oběžné není mnoho. Jen nízké jednotky. „Snímky jsou velmi náročné na zpracování a využití. Tyto satelity navíc primárně nepokrývají Česko. Díky přístupu k těmto datům bude mít ČR unikátní příležitost využít ohromný potenciál dat pro zemědělství, ochranu životního prostředí či bezpečnost,“ řekl Petr Boháček z TRL Space.

Kromě hyperspektrální kamery bude družice Troll vybavena také softwarem s umělou inteligencí od sesterského start-upu Zaitra, který se postará o tzv. onboard data processing — tedy vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. O bezpečnost přenosu signálu mezi Zemí a družicí se postará nový software pro šifrovanou komunikaci od další sesterské společnosti Corac.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB