Česko bude muset na elektřinu či plyn chudším přispívat trvaleji

Názor
Česká vláda v nejbližších dnech představí dotační program, jenž domácnostem s nižšími příjmy pomůže hradit účty za energie. Cena elektřiny či plynu nyní na velkoobchodním trhu EU prudce roste a v blízké době se tento nárůst promítne také na účtech, které platí domácnosti. Cena elektřiny jim v nejbližších měsících vzroste zhruba o dvacet procent, plyn zdraží o patnáct procent, teplo o deset. Růst cen energií bude ale pokračovat i v dalších letech.
Česká vláda v nejbližších dnech představí dotační program, jenž domácnostem s nižšími příjmy pomůže hradit účty za energie. Dotace budou v praxi platit ze svých daní jejich spoluobčané. Foto: Anna Šolcová, Ashoka

Unie prochází „energetickým šokem“, který je výsledkem souhry několika faktorů. Klíčovým je ten, že Rusko letos omezilo své dodávky plynu starému kontinentu. Evropské plynové zásobníky jsou přitom po loňské poměrně dlouhé zimě vyprázdněné. Míra jejich aktuálního naplnění je pro nynější období roku nejnižší za posledních více než deset let.

Ruský plynárenský podnik Gazprom, jejž většinově ovládá Kreml, z geopolitických důvodů přesměroval dvé dodávky plynu do Asie. Tam například čínská poptávka po plynu prudce narostla v důsledku post-pandemického ekonomického zotavování.

PSALI JSME:
Evropě letos hrozí „plynový hladomor“. Plyn bude drahý a bude ho málo

Gazprom navíc chce odklonem do Asie demonstrovat důležitost nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2. Ten povede plyn z Ruska přímo do Německa, ale až poté, co to EU povolí. Takový proces může trvat až léta a Gazprom preferuje, aby plynovod byl ve využití co nejdříve a v co možná nejvyšší možné míře své kapacity.

Vytváří tedy tlak na EU, aby ta pocítila, jak moc je pro ni ruský plyn důležitý a zbytečně nekladla překážky do cesty právě co možná nejdřívějšímu zprovoznění plynovodu v co možná nejvyšší míře jeho kapacity.

PSALI JSME:
Rusko záměrně omezuje dodávky plynu do Evropy, cena elektřiny vzroste i domácnostem

Gazprom z nynějších napjatých podmínek na evropském, ba světovém energetickém trhu těží vrchovatě. Jeho akcie na ruské burze letos zhodnotily o zhruba 85 procent a nyní v září vytáhly burzu k historickému rekordu. Zpevňuje díky tomu také ruský rubl. Ten letos posílil nejvýrazněji ze všech měn rozvíjejících se trhů.

Evropě navíc letos nepřejí povětrností podmínky. Vanou poměrně slabé větry, což snižuje produkci elektřiny ve větrných elektrárnách. Což jen umocňuje poptávku po elektřině vyráběné z plynu. Ale protože plynu je málo a zdražuje, vyplácí se dokonce i uvádět do provozu již odstavené uhelné elektrárny. I přes rekordní nárůst cen emisních povolenek se totiž při zdražujícím plynu stává cena elektřiny z uhlí konkurenceschopnou.

PSALI JSME:
Lidem v Česku zdraží uhlí, měli by se předzásobit, zima bude tuhá

Sázka EU na zelenou energetiku tak již nyní ukazuje své značné slabiny. V minulých dnech rozhodly jak italská, tak francouzská a další vlády zemí EU právě o tom, že budou dotacemi pomáhat svým občanům platit účty za zdražující energie. Nyní se k těmto zemím přidává i vláda česká.

Podle červencového návrhu Evropské komise, „Fit for 55“, hrozí v důsledku uvedení příslušného klimatického balíčku do praxe takzvaná energetická chudoba třetině obyvatel EU, tedy desítkám až stovkám milionů lidí. V Česku jsou energetickou chodbou, tedy problémy s platbou účtů za elektřinu, plyn či teplo, v důsledku klimatického balíčku tedy ohroženy zhruba 3,5 milionu lidí.

PSALI JSME:
Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

Finanční podpora ze strany vlády tak zřejmě bude nezbytností i v příštích letech. Problém je, že vláda podporu financuje z daní a z veřejného dluhu (a navýšený veřejný dluh jsou v zásadě jen budoucí daně, pozn. aut.), protože prakticky žádné jiné zdroje nemá.

Dotace chudším domácnostem tak v praxi budou platit ze svých daní jejich spoluobčané, což výrazně zatíží zejména střední vrstvy. Situace se tak může stát sociálně neúnosnou a přejít v sociální konflikty, z nichž by těžily politické síly krajních extrémů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Třetinu výdajů důchodců představují náklady na bydlení a energie

Zavřít reklamu ×
  • Dobrý pozor koho budete volit. Tady jde o teplo a elektřinu .Nejrůznější proklamace nás nezahřejí a proud neudělají.

   • Nemyslím si že jít volit má nějaký smysl.Kdyby volby mohly něco změnit už jsou zrušené.Letos jít k volbám zkusím a protestně to hodím komunistům,protože dobře již bylo.Za nich se běžní lidé měli lépe bylo právo na práci a povinnost pracovat,stavěly se králíkárny,nebyly bezdomovci.Ale pro mladé myslete si že jsme žili za komančů na stromech a v jeskyních a utírali se lopuchem.Dneska nezvládáme ani tu za komančů postavenou D1 opravit..

 1. Elektřina nemá žádný důvod zdražovat.Je komické,když ti co to dnes zdražují o zelené energii a klimatické změně ví politici mnoho let.Navíc zde vzniká ve Švýcarsku továrna na zachycování CO2 a tak když se jich postaví dostatečné množství tak není třeba z toho dělat humbuk..K tomu si řekněme pár faktů.Jednak v Číně se staví nový typ bloku jádra,který nejede na uran a tedy nebudou ani nebezpečné odpady v takové míře.Když k tomu dodáme,že covid značně omezil provoz a dopravu,tak ovzduší se čistilo a tak nevím,proč by se nemohlo nějakou dobu ještě uhlí využívat.Celý humbuk se zdražením je jen to,že politik rozkradl a vyžral daně a tak se je chce doplnit na úkor populace co ještě něco má.Vykrást vklady inflací,sebrat platy drahými energiemi a pak to posílat do Afghánistánů,Turecku,aby se sanovalo rozkrádání a zlodějny.

 2. to jsme to dopracovali lidé budou mrznout a chcípat hlady ale svobodně a u toho budou držet hubu aby nedostali pokutu za předsudečnou nenávist

   • Naprosto s Vámi souhlasím, když to vezmete tak už v té svobodě žijeme 31 let a za tu dobu nebylo postaveno ani jedno sídliště-králíkárny, a to se ty byty dávali občanům zadarmo. Žil se pohodový a klidný život bez stresů jako jsou dnes. žila jsem v této době 39 let a jsem za ně šťastná.

 3. no já mám velkou koupelnu dám tam postel a přímotop a zimu přečkám tam a to myslím zcela vážně

 4. Lidem v Česku zdraží uhlí, měli by se předzásobit, zima bude tuhá , píší o kousek dál. A tak zalézt do kutlochu, zacinkat si klíčema a dát si častušku -„TED´KDYŽ MÁME CO JSME CHTĚLI……….

 5. Je to hnus. Do Německa prodáváme elektřinu za 1 kč/kwh a Češi platí 5 kč/kwh a ještě se bude zdražovat. Stačí přestat posílat elektřinu téměř zadarmo do Německa a máme elektřiny dost!Tak jen Češi dotují Němcům elektřinu,když ze svých daní postavili elektrány a elektřinu dáváme do Německa…..Proč to ČEZ dělá nikdy nepochopím! Snad je vedení ČEZu podplacené Němci aby se tak hnusně chovali….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.