Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo

Názor
V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by bylo společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejvíce zasažených zemí v rámci EU. ČR by takto přišla téměř o čtvrtinu (24 %) z celkové spotřeby energie, přičemž evropský průměr je devět procent.
V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by bylo společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejvíce zasažených zemí v rámci EU. Ilustrační foto: Net4Gas

Přestože se tato varianta zatím nejeví jako zcela pravděpodobná, země Evropské unie by už nyní měly aktivně začít připravovat plán, jak zajistit bezpečnost dodávek pro příští zimu a další období. Rezervy plynu v zemích EU aktuálně dosahují necelých 30 procent kapacit.

V případě přerušení toku plynu z Ruska by i po započtení zkapalněného plynu, který je dopravován ze Spojených států, měly zásoby vystačit přibližně do konce března. Černý scénář by se negativně promítl i do cen zemního plynu.

Pokud by Rusko přerušilo dodávky plynu – jakkoli k takovému scénáři nedošlo ani v nejvypjatější fázi studené války – ceny by v nejbližších měsících mohly dosáhnout až na hodnotu 200 eur/MWh. Průměrné ceny v tomto roce by se pak se zohledněním vlivu ročního období a ustálením cen mohly pohybovat na úrovni 150 eur/MWh.

PSALI JSME:
Němci Rusům posílili rubl. Ti jim za to „děkují“ pohrůžkou, že vypnou dodávky plynu

EU by zároveň musela řešit doplnění rezerv před nadcházející zimou. Nicméně zajištění dodatečných významných dodávek bude obtížné, a to navzdory předběžným snahám USA i EU o nalezení alternativního řešení prostřednictvím diplomatických vyjednávání s ostatními ropnými producenty (například z Kataru nebo Alžírska, pozn. aut.).

Podle propočtů společnosti Euler Hermes by však objem zemního plynu dodaného z těchto zemí vystačil EU v zimních měsících na pokrytí třídenní spotřeby.

V tomto kontextu vnímáme jako zásadní, aby EU měla ambiciózní a koordinovaný plán, jak zajistit bezpečnost dodávek pro příští zimu. Ve střednědobém horizontu by výpadek způsobený přerušením dodávek ruského plynu mohl být nahrazen obnovitelnými zdroji.

PSALI JSME:
Komodity zdražují vlivem spekulace na omezení ruských dodávek

Za předpokladu přetrvávajících vysokých cen fosilních paliv a s tím, že míra volatility u tohoto typu paliv zůstane pravděpodobně na vysoké úrovni, jsou jednoznačně nejlevnější variantou, jak zajistit dodávky energií a také soběstačnost Evropské unie.

Evropský plán by měl počítat s rychlým a úplným odklonem od dovozu fosilních paliv ze zemí, které jsou z pohledu evropské bezpečnosti rizikové. Ještě více je ovšem třeba akcentovat závazek rozšiřovat výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Podle propočtů Euler Hermes by se produkce měla ročně zvýšit o 278 TWh. To by vyžadovalo roční investice okolo 170 miliard eur, tedy zhruba 1,3 procenta hrubého domácího produktu Evropské unie.

Autor je Risk Director společnosti Euler Hermes Česká republika
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.