Česko čeká stagflace

Analýza
Česko se v důsledku ukrajinské války a sankcí musí letos připravit na závažnou stagflační krizi celé ekonomiky. Rozhodující bude míra odříznutí ruských dodávek ropy a plynu. V tuto chvíli je zhruba 66 procent ruské ropy neprodejných, protože možní kupující se obávají embarga ruské ropy. Embargu podléhá například íránská ropa, ale ruská zatím ne.
Stagflace znamená stagnaci ekonomiky, vysokou inflaci a vysokou nezaměstnanost. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jestliže přetrvá stav, kdy jsou dvě třetiny ruské ropy neprodejné, benzín a nafta budou v Česku stát až kolem 55 korun za litr. V pátek se však alespoň objevily první známky toho, že růst cen pohonných hmot zmírňuje. Růst cen benzínu Natural 95 dokonce poprvé od invaze zcela ustal. Klíčovým důvodem je pokles velkoobchodních cen paliv na burze v Rotterdamu.

Roli také hraje zmírnění paniky na světovém trhu s ropou, dané tím, že válečná tragédie na Ukrajině se zatím naštěstí nestupňuje. A projevuje se zřejmě i tlak tuzemské vlády a úřadů na čerpací stanice a distributory, aby své marže přičítali k cenám pohonných hmot bez neobjektivního navyšování.

Postupem času, v řádu týdnů až měsíců, se k nákupům ruské ropy mohou výrazněji osmělit třeba Číňané nebo Indové, což by zdražování ropy ve světě zmírnilo. Na druhou stranu, Západ může své sankce ještě vyhrotit a ruské energie plně embargovat.

PSALI JSME:
Sankce proti Rusku mohou ohrozit také výrobu elektřiny v Dukovanech

Nebo Rusko plně odstřihnout od systému SWIFT, jenž umožňuje mezinárodní platby. Takže zmíněný odhad 55 korun za litr pohonných hmot je pak ještě docela při zdi.

A pochopitelně, nezdraží jen ropa, ale také plyn, tím pádem elektřina. Tím pádem všechno. Česko tak letos naplno prožije pádivou inflaci. Růst cen však primárně nebude hnán poptávkou, ale růstem nákladů. Takže pádivá inflace přivodí ekonomice stagnaci, v horším případě i recesi.

Čímž ve výsledku dostáváme právě závažnou stagflaci. Na druhou stranu, myslet nyní neustále na to, že s každým postavením hrnce na sporák přispíváme na kvér a munici, které v Charkově vraždí civilisty, to nechceš. To radši tu stagflaci, pokud je naděje, že vraždění skončí.

PSALI JSME:
SWIFT: Sankce nejspíš zdaleka ne atomová

Stagflace už začíná být vidět v číslech. Vždyť inflace v Česku je teď nejvyšší od roku 1998, letos v únoru vykázala poprvé od té doby dvoucifernou úroveň, a to 11,1 procenta v meziročním vyjádření. Překonala tak drtivou většinu očekávání. Dramaticky zdražuje bydlení, elektřina, plyn, ale v důsledku hlavně právě růstu cen energií nově také potraviny.

K nebývalému zrychlení inflace přispěl ovšem rovněž výrazný meziroční nárůst cen už vzpomínaných pohonných hmot. Ve zdražování bydlení se odráží loňský vzestup cen stavebních materiálů a překvapivě silný růst cen nemovitostí, k němuž během pandemie v rozporu s většinou očekávání došlo.

Ceny bydlení společně s citelným růstem výdělků, který je výsledkem dlouhodobě přehřátého trhu práce, jsou klíčovými zdroji rapidní jádrové inflace, tedy té očištěné o kolísavé položky typu cen energií nebo potravin.

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině může inflaci v Česku vyhnat až k 15 procentům

V únorových číslech – s jádrovou inflací převyšující úroveň deseti procent – ale ještě pochopitelně není zahrnuta válka, neboť k invazi Ruska na Ukrajinu došlo až koncem minulého měsíce. Proto je třeba počítat s tím, že za celý letošní rok bude inflace činit průměrně zhruba dvanáct procent.

Přes hrůznost situace na Ukrajině a hrozící stagflaci v ČR je však třeba činit na domácí půdě opodstatněné kroky. Pokud stát vyzývá čerpací stanice, ať nezneužívají situace neobjektivním navyšováním marží, neměl by situace zneužívat sám.

Bohužel, má k tomu naběhnuto. Třeba už jen debatou nad spuštěním kurzarbeitu v době, kdy je v zemi rekordní počet neobsazených pracovních míst. K tomu by se neuchýlil snad ani Milouš Jakeš.

PSALI JSME:
Kurzarbeit otevírá Pandořinu skříňku novodobého socialismu

Požadavek na spuštění kurzarbeitu je potvrzením obav, které tržně smýšlející lidé měli v době pandemických diskusí nad tím, zda jej má vláda mít legislativně snadno po ruce. Pokud jej totiž po ruce snadno má, bude jej zneužívat. Což se nyní ukazuje.

Samozřejmě, válka pár stovek kilometrů za hranicemi je závažná věc. Je ale třeba přihlížet také k situaci na českém trhu práce. A ten se totálně přehřívá. Což mimochodem představuje klíčovou příčinu tak rapidní inflace, tedy i stagflační krize, která Česku hrozí.

Lidé, kteří přijdou o práci, neboť jejich zaměstnavatel je obchodně navázaný na Ukrajinu či Rusko, si na přehřátém trhu práce nové zaměstnání najdou lehce. Není tedy třeba, aby si politici honili triko tím, že vytáhnou peníze z cizí kapsy – z kapsy daňového poplatníka – a dají je lidem, kteří nepracují, protože válka.

PSALI JSME:
„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Co když válka tato pracovní místa zničí navždy? Proč pak má daňový poplatník házet peníze do černé díry? To, jak se bude válka vyvíjet, a jaký dopad bude mít na zainteresované české firmy, to posoudí tyto firmy samotné. Ne odboráři, ne politici.

Pokud firmy věří v rychlý konec války a opětovné nastartování byznysu, bude v jejich nejlepším zájmu, aby si zaměstnance za své vlastní peníze udržely i mezitím, tedy než se vše zase rozjede. Na přehřátém trhu práce by je pak totiž hledaly hodně dlouho, pokud by o ně přišly.

A pokud firmy nevěří, že válka rychle skončí nebo nevěří v rychlou poválečnou obnovu, pak nemá smysl, aby stát házel peníze do černé díry místo nich.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Murenbeeld: Šest možných scénářů pro Ukrajinu

Zavřít reklamu ×
  1. Dvoucifernou inflaci neudrží Českorupsko ani do konce roku 2022. V roce 2023 lze očekávat trojcifernou inflaci, s ohledem současnou situaci.

    • Fiala jen řeční,co by se mělo,jak by se mělo a skutek utek.Nic,neschopný slepenec přeplacených netáhel

    • Teď se budeme všichni vymlouvat na Rusko to bude to nejednoduší, ale že nebudeme mít co žrát to asi nevyřeší že?

  2. „Na druhou stranu, myslet nyní neustále na to, že s každým postavením hrnce na sporák přispíváme na kvér a munici, které v Charkově vraždí civilisty, to nechceš.“

    A víte co? Mě je to jedno, rád přispěju jedné nebo druhé straně, dokud to znamená, že si udržím svoji životní úroveň.

  3. Tato vláda neobolševíckých ideologů a netáhel nám tu předvede ekonomickou pohromu. Ostatně jako vždy, když tu měla ods ‚pravicovou‘ vládní koalici.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.