Česko dováží více vepřového, než kolik jej vyprodukuje

Názor
Češi konzumují nejvíce vepřové maso. Díky cenové dostupnosti roste na oblibě drůbeží maso, naopak hovězího masa konzumujeme kvůli vysoké ceně relativně málo. Produkce vepřového masa dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 54 717 tun, což představuje meziroční nárůst o 6,4 procenta. Tohoto výsledku bylo dosaženo díky výraznému nárůstu porážek prasnic o 27,6 procenta.
Do České republiky se musí dovážet vepřové maso. Ve druhém čtvrtletí pocházelo hlavně z Německa, Španělska, Polska a Belgie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vzhledem ke stravovacím návykům v naší zemi však přesto nejsme soběstační v produkci masa. Z tohoto důvodu muselo být do České republiky dovezeno 68 024 tun vepřového, které pocházelo hlavně z Německa, Španělska, Polska a Belgie.

Po vepřovém mase bylo druhým nejoblíbenějším drůbeží maso. Jeho produkce ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 43 542 tun. Česká republika však není soběstačná ani v produkci drůbežího masa a museli jsme ho proto dovést 25 390 tun. Více než polovina dovezeného drůbežího masa pocházela z Polska.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku byl vykázán nárůst i v produkci hovězího masa. Toho bylo vyrobeno 17 996 tun, což v meziročním porovnání představuje nárůst o 4,3 procenta. Stejně jako u vepřového a drůbežího platí i u hovězího masa, že česká produkce nestačí potřebám tuzemského trhu. Proto muselo být dovezeno 10 514 tun hovězího masa, které pocházelo především z Polska, Nizozemska a Německa.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V produkci masa nejsme soběstační. Bez dovozu bychom stáli fronty jako za minulého režimu

Zavřít reklamu ×
  1. Za komouše se nic nedováželo,všechno se rozkradlo prodalo do zahraničí a dnesko všechno dovážíme.Velebnosti je mi na B—í!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB