Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ EU

Názor
Podle Eurostatu v žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu, jako v ČR. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele České republiky 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za patnáct let tedy narostla hmotnost odpadu na hlavu v ČR o celých 218 kilogramů, což je suverénně nejvíce v celé EU.
Komunální odpad představuje v Česku zhruba patnáct procent celkového množství odpadu. Ilustrační foto: FAEI.cz

V roce 2020 poprvé v historii překročila hmotnost komunálního odpadu na obyvatele půltunovou úroveň, neboť v roce 2019 ještě představovala „jen“ 499 kilogramů. V EU, jako celku, se v uvedeném období hmotnost odpadu na obyvatele snížila, byť nepatrně, o jediný kilogram.

Zatímco tedy v roce 2005 byla hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v ČR hluboce pod unijním průměrem, v roce 2020 už se ocitala dokonce mírně nad průměrem. To je varovné znamení. Česko se totiž v rámci EU ocitá v poměrně nelichotivé pozici země, které stále nepatří k těm nejbohatším v rámci tohoto celku, přičemž již vytváří nadprůměrně odpadu.

Obecně jsou totiž spíše bohatší země, které vytváří více odpadu. Lidé v bohatších zemích mají vyšší kupní sílu, takže spotřebovávají více zboží, tedy i generují více odpadu. Nejméně odpadu v EU v přepočtu na hlavu vytváří spíše ty chudší země, konkrétně Rumunsko, Polsko a Maďarsko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Netrestejme lidi vyššími poplatky, říká šéf odpadové asociace Petr Havelka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB