Česko je v Evropské unii 15 let. Je to důvod k oslavám?

Názor
Větší část novodobé historie České republiky je spojena s Evropskou unií. Jejím členem jsme právě dnes patnáct let, předtím Česko od svého vzniku prožilo 11 let a čtyři měsíce mimo EU. Dva naši přední ekonomičtí komentátoři, Štěpán Křeček z BH Securities a Lukáš Kovanda z Czech Fund, rekapitulují plusy a mínusy.
Za evropské peníze jsou mnohdy realizovány pochybné projekty, které doprovází složitá administrativa. Foto: Pixabay

„Kolem našeho členství v EU se šíří řada polopravd. Mezi ekonomy není neobvyklý názor, že se kvůli unijním regulacím snižuje výkon našeho hospodářství. Ve skutečnosti však průměrný hospodářský růst České republiky po vstupu do Evropské unie vzrostl,“ upozorňuje Štěpán Křeček.

Standardní ekonomické modely podle něj předpokládají, že by se naše ekonomika měla přibližovat k průměru Evropské unie a postupně ztrácet své tempo růstu. „Ve skutečnosti se však naše hospodářství vyvíjí odlišně a ekonomický růst za posledních pět let výrazně převýšil dlouhodobý průměr,“ říká.

Po vstupu do Evropské unie se zrychlil náš hospodářský růst, připomíná Křeček, zbořily se překážky volného obchodu a obdrželi jsme stovky miliard korun na dotacích. Uplynulých 15 let v Evropské unii lze podle něj hodnotit jako úspěšné období, kdy Česká republika dotahovala hospodářsky nejvyspělejší země světa.

PSALI JSME:
Stát se ohání dotacemi, ale ty využívá jen necelé procento podnikatelů, říká poslanec Munzar

Brusel a nahlodaná důvěra

„Česká republika členstvím v EU nepochybně získává,“ domnívá se Lukáš Kovanda a dodává, že „patříme k bloku zemí, který je globálním hráčem“. Současně ale Kovanda projevuje větší skepticismus. Podle něj je už dnes pro lidi členství v EU „mnohdy již samozřejmostí“ a už prý nemají pocit, že by členství naši republiku řadilo k opravdu elitnímu klubu zemí.

„Tento pocit definitivně vyprchal kolem let 2010 a 2011, kdy propukla řecká, resp. evropská dluhová krize. Tehdy řada Čechů získala dojem, že země, k nimž tolik vzhlíželi v době socialismu nebo ještě po pádu železné opony, nejsou spravovány o mnoho lépe než Česká republika,“ říká Kovanda a dodává: „To nahlodalo jejich důvěru v evropské instituce, v „Brusel“. A ruku v ruce s tím výrazně klesla jejich ochota přijmout euro, přičemž tento stav trvá dodnes.“

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Unijní regulace a bariéry mimo EU

Vstupem do Evropské unie máme přístup na společný trh. To je podle Křečka pro českou ekonomiku, která patří mezi nejotevřenější na světě, zcela klíčová výhoda: „Díky exportu Česká republika zbohatla, přičemž více než 80 procent exportu směřuje do zemí Evropské unie. Jako členské zemi Unie nám jiné státy EU nesmí vytvářet překážky volného obchodu. Toho jsme dokázali využít a etablovali jsme se na trzích prakticky ve všech zemích Unie, kde vytváříme obchodní přebytky. Naopak v zemích mimo EU narážíme na četné bariéry a naše obchodní bilance je ve schodku.“

Kovanda ale mj. upozorňuje na problém regulace: „Regulace v oblasti automobilové výroby už jsou dnes tak rozsáhlé, že ohrožují její vlastní ekonomickou rentabilitu. Jde např. o přísné emisní limity a testy, které vážně ohrožují i kondici českého automobilového průmyslu. Na jednotný trh EU přitom vyvážíme zhruba 85 procent zboží a žádný jiný srovnatelný trh pro nás prostě k dispozici není.“

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vloni podal lepší výkon, než se čekalo

Pláč na špatném hrobě

Evropská legislativa dnes tvoří většinu nově přijímaných zákonů na území České republiky. „Členství v EU více či méně proměňuje všechna odvětví a oblasti života. Obecně je patrný nárůst byrokracie, ale také třeba rozsáhlá dotační agenda spojená s čerpáním peněz z fondů EU,“ připomíná Kovanda. Podle něj se nepovedlo odbourat vysokou míru „bruselských“ regulací a byrokracie, které podvazují ekonomickou aktivitu a v nemalé míře tak nahlodávají pozitivní přínos zapojení do jednotného vnitřního trhu EU.

Křeček se odvolává na kritické hlasy, které někdy zmiňují, že za evropské peníze jsou realizovány pochybné projekty, které doprovází složitá administrativa. „S tím lze souhlasit,“ říká, „je však třeba dodat, že operační programy si nastavovala Česká republika, která nedokázala potenciálu evropských dotací využít naplno.“ Vytýkat tento problém Evropské unii je podle něj jako plakat na špatném hrobě.

PSALI JSME:
Firma nedodržovala zákon, přesto dosáhne na evropské dotace. Ministerstvo v tom problém nevidí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.