Česko má čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU

Názor
Česká republika měla v loňském roce čtvrté nejzdravější veřejné finance v Evropské unii. Veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se jí totiž podařilo snížit na úroveň 32,7 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných, mezinárodně srovnatelných údajů Eurostatu.
Českou republiku by obstojný stav veřejných financí neměl ukolébat. Foto: ČNB

Nižší úroveň veřejného zadlužení loni v EU vykázaly pouze Estonsko (8,4 procenta HDP), Lucembursko (21,4) a Bulharsko (22,6). Za solidní výsledek vděčí Česká republika nejen relativně střídmé fiskální politice posledního desetiletí, ale také vývoji veřejných financí v samotném roce 2018. Pouze šest zemí EU totiž loni vykázalo ještě vyšší přebytek veřejných financí než Česko. Kromě dvou malých ekonomik Lucemburska a Malty jde ještě o Bulharsko, Německo, Nizozemsko a Řecko. Přebytek veřejných financí loni v ČR činil 0,9 procenta HDP.

Česká republika vykazuje suverénně nejnižší míru veřejného zadlužení také v rámci Visegrádské čtyřky. Polsko a Slovensko za loňský rok vykazují poměr veřejného dluhu k HDP ve shodné výši 48,9 procenta, zatímco Maďarsko dokonce 70,8 procenta. Zrovna tak Česko jako jediné ze zemí Visegrádské čtyřky vykázalo přebytek veřejných financí. Ostatní země Visegrádské čtyřky skončily ve schodku, ve zvláště výrazném pak Maďarsko.

Tento fakt je třeba brát v potaz při porovnávání úrovně ekonomického růstu jednotlivých zemí Visegrádské čtyřky. Z nich sice ČR rostla loni nejpomaleji, avšak po přihlédnutí ke střídmé fiskální politice se závažnost tohoto nedostatku poněkud vytrácí.

PSALI JSME:
Česko je na případnou krizi připraveno lépe než většina zemí EU

Jestliže ostatní země Visegrádské čtyřky aktivněji provozují fiskální politiku, pročež jsou ovšem také zadluženější, je zřejmé, že se to projeví rychlejším ekonomickým růstem. Například v Maďarsku právě i díky této fiskální expanzi nyní disponují v porovnání s Českem více než 2,5násobkem kilometrů dálnic v přepočtu na obyvatele. Přitom ještě začátkem tisíciletí tento ukazatel hovořil ve prospěch ČR.

Jestliže ovšem právě i poměrně intenzivní výstavba dálniční sítě v Maďarsku přispívá k citelně horšímu stavu veřejných financí, než je tomu v ČR, nelze zdrženlivější přístup českých vlád vidět jako jednoznačné negativum. Nízká úroveň veřejného dluhu v poměru k HDP potenciálně České republice umožní výrazně svoji ekonomiku fiskálně stimulovat při případném útlumu ekonomiky. Takovou možnost stimulace prostě Maďarsko, a ani jiné země Visegrádské čtyřky, mít nebude.

Českou republiku by však obstojný stav veřejných financí neměl ukolébat. Stále ještě nedokázala stlačit úroveň veřejného zadlužení pod hodnotu třiceti procent HDP, kdy teprve by bylo možné začít hovořit o zotavení českých veřejných financí z dopadů světové finanční krize z doby před deseti lety.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak to, že Poláci nebo Maďaři staví dálnice rychleji?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jak inflace zamává s nemovitostmi?

Podnikoví manažeři si teď často stěžují: V médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme. Odpověď je nasnadě. Dokud se růst cen materiálů, od dřeva přes plasty po ocel, kromě výrobních cen nepromítne také …

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru