Česko má za rok 2020 rekordní přebytek zahraničního obchodu

Názor
Český zahraniční obchod vykázal za loňský rok historicky rekordní přebytek. V neočištěném vyjádření činí 190 miliard korun, v očištěném pak 181,7 miliardy korun. Oba údaje jsou ve své příslušné časové řadě nejvyšší za celé období do roku 1993. Nikdy v historii ČR tedy objem exportu nepřevyšoval objem dovozu o tolik, jako právě loni.
Česko má za rok 2020 rekordní přebytek zahraničního obchodu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska obratu zahraničního obchodu však loňský rok rekordní nebyl. Součet objemu exportu a objemu importu, což je právě obrat, byl vyšší než loni a to v letech 2017, 2018 a 2019.

Rekordní přebytek tuzemského zahraničního obchodu je totiž do značné míry výsledkem výraznějšího pandemického ochromení dovozu v porovnání s vývozem.

Firmy a podniky nebyly ochotny tolik dovážet například investiční zboží, neboť se stále obávají nejistoty spjaté s šířením nákazy onemocněním covid-19.

Naopak vývozní odbytiště v čele s Německem nebyla již při druhé, podzimní vlně tak ochromena, jako při jarním úderu pandemie.

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod míří za rok 2020 k historicky nejlepšímu výsledku

Příznivě se projevilo také oslabení koruny, které tuzemským vývozcům upevnilo konkurenceschopnost. Česká měna tak opět projevila vysoce žádoucí schopnost fungovat jako polštář tlumící ekonomické šoky.

Její oslabení pomohlo firmám z ČR nejen zvýšit konkurenceschopnost na zahraničních trzích, ale tím pádem také udržet zaměstnanost na poměrně vysoké úrovni. Díky slabší měně nemusely tolik propouštět. I proto má Česko stále s přehledem nejnižší míru nezaměstnanosti v EU.

V letošním roce je třeba počítat se zotavování dovozní aktivity, takže celkový přebytek zahraničního obchodu bude o něco nižší než loni, a to na úrovni zhruba 160 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod i v závěru roku potěšil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru