Česko může kvůli zpomalení světové ekonomiky krvácet více, než jiné státy

Názor
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přináší špatné zprávy – a zvláště pro Česko. Zhoršuje prognózu růstu světové ekonomiky. Zpomalovat ji budou hlavně Čína, a to kvůli probíhající obchodní válce. Dále pak Německo, které balancuje na hraně recese, Itálie, která už do recese zabředla, a kvůli brexitu také Británie.
Přímá exportní expozice ČR vůči zemím, které budou zpomalovat růst světové ekonomiky (Čína, Německo, Itálie, Británie) dosahuje takřka 45 procent. Graf: Světová banka, OECD

Největší exportní expozici má vůči těmto zemím v souhrnu právě Česko. Přímá exportní expozice ČR vůči danému kvartetu zemí dosahuje takřka 45 procent (viz graf).

Nepříznivé je, že vysokou expozici vykazují také další země Visegrádské skupiny, Polsko a Maďarsko. Celému středoevropskému regionu tedy potenciálně hrozí nepříjemný vnější šok, který by ještě přiživila vzájemná silná regionální propojenost daných ekonomik.

Prognóza OECD je tak další výstrahou české vládě, která už nyní přitom registruje výrazně nižší daňové inkaso, než s jakým v rozpočtu počítala. V případě zhoršení světové situace by byla „první na ráně“ dalšího neblahého vývoje a výpadek v inkasu by pak jistě nebyl jen přechodnou záležitostí, jak se zatím může jevit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika je zatím vůči vývoji v zahraničí celkem imunní

×
  1. nepište nesmysly !! jednou žijeme z úspěchů minulé vlády , podruhé jsme v super , po třetí jsme ekonomická stoka Evropy ! matete lidi šíříte paniku , nejde rozeznat který plátek je seriozní který lživý , hlavně ty co bojují proti vládě a tím i proti lidem by měli zrušit ostatní pozavírat za šíření dezinformací !!!

    • Možná by prospělo Vašemu vnitřnímu klidu podobné články nečíst. Obzvlášť pokud Vás mate i článek, který pouze vysvětluje graf vydaný Organizací pro hospodářskou spolupráci.

    • Pokud si uvědomujete, že máte v hlavě chaos, pak dalším logickým krokem je uspořádat si dostupné informace do logického celku.

      Reálně je to tak, že chování vlády v tržních ekonomikách v zásadě nemá moc velký vliv na ekonomiku. A když si uvědomíte opatření jednotlivých ministrů a vlád, tak zjistíte, že v posledních letech nelze zrovna moc z nich označit za ekonomicky přínosná. Stát neinvestuje ani tolik, jako investoval za krize. A to oslabí růst ekonomiky v následujících letech.

  2. Krvácet budou jen dělníci, kteří to všechno zaplatí z daní. Politici a úředníci se budou jedině usmívat a popíjet kafíčko.

  3. Takové Polsko má sice podobnou strukturu exportu jako my, ovšem v jeho případě zahraniční obchod tvoří podstatně menší část HDP než v našem případě. Takže problémy v Německu mají na jeho HDP reálně jen cca 1/3 vliv oproti nám…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru