Česko přichází o své mozky. Mladí vysokoškoláci odcházejí do ciziny

Průzkum
V souvislosti s migrací se obvykle řeší legální i nelegální přechod české hranice směrem do republiky. Existuje ovšem také nemálo českých občanů, kteří odcházejí do zahraničí. Ekonom Národního institutu SYRI Martin Guzi varuje, že emigrace z České republiky je větší problém, než se zatím uvádí. Ze země totiž odcházejí její mozky.
Mezi mladými lidmi, kteří hledají práci a život v cizině, bývají často nadějní vědci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z výzkumu SYRI, který má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplývá, že z České republiky odcházejí zejména mladí lidé s vysokoškolským vzděláním, které doma nedrží žádné rodinné závazky. Čeští emigranti se přitom významně odlišují od pendlerů, což jsou naopak spíše starší lidé, kterým už bylo čtyřicet, a mají spíše nižší vzdělání.

Ekonom Martin Guzi upozornil, že migraci z Česka je věnována dosud malá pozornost. Problémem je podle něho zejména fakt, že přesná data nelze v podstatě zjistit. Do zahraničí ale například míří mladí vědci.

„Nevíme, kolik lidí z Česka odchází a kolik lidí se vrací, protože současná čísla jsou určitě podhodnocená. Ten problém je ale významný, protože odchází mladí a vysokoškolsky vzdělaní, tedy v podstatě perspektiva národa,“ zdůraznil Guzi.

PSALI JSME:
Velký zájem o malé procento

Míří do bohatších zemí

Více než 90 procent emigrantů směřuje do bohatších zemí, kde mohou uplatnit své technické a technologické znalosti. Lákají je také lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy. Často jde o lidi, kteří jsou vysoce specializovaní a v Česku nenajdou uplatnění. Čeští emigranti směřují tak nejčastěji do zemí, jako je Německo, Nizozemí, Rakousko nebo Velká Británie.

Přesná čísla ale nejsou k dispozici, což znesnadňuje možnost situaci lépe popsat. „Nedokážeme jednotlivá data přiřadit ke konkrétním lidem a osobám, všechna zveřejňovaná čísla jsou významně podhodnocená,“ upozornil Guzi.

Jednou z cest, jak získat nějaká věrohodná data, je podle něho sledování finančních toků z ciziny do Česka. Peníze totiž mnohdy slouží jako podpora rodinných příslušníků.

PSALI JSME:
Pro přiznání důchodu je nutné doložit i pojištění placené při práci v zahraničí

„Podíl těchto operací na českém hrubém domácím produktu výrazně stoupá, přitom ale počet emigrantů neroste a po krizi výrazně klesnul,“ zmínil ekonom, podle něhož jde do budoucna o větší problém než v případě pendlerů.

Jen pár procent?

Podle loňských údajů České národní banky překročil roční příliv mezd ze zahraničí 70 miliard korun. Podle údajů Eurostatu pracuje v zahraničí v posledních letech 1 až 1,5 procenta českých obyvatel. Je to ale skutečné číslo?

Banka Creditas si loni nechala na téma zahraniční práce zpracovat průzkum od agentury Ipsos. Vyšlo z něj, že práci v zahraničí je otevřena až polovina lidí z pohraničí. Pendlerství jsou přitom otevřeni především mladší lidé a častěji muži než ženy.

PSALI JSME:
Řidiči kamionů či kuchaři. Pendlery často trápí společenská neplodnost

Ve věkové skupině 18 až 25 let už takto pracují čtyři procenta a otevřeno by tomu bylo celkem 68 procent. Naopak ve věku 56 až 65 je pracujících dvě procenta, otevřeno je 39 procent a plných 27 procent tuto možnost zcela zavrhuje.

Velkou roli z hlediska motivace hraje příjem. Pro 85 procent dotázaných je „vyšší plat“ hlavním faktorem, proč by kývli. U lidí s vysokoškolským vzděláním je to dokonce 96 procent.

Čtvrtina lidí by v takovém případě chtělo alespoň o 50 procent víc, třetina lidí by chtěla alespoň dvakrát víc, zhruba 17 procent alespoň trojnásobek a 13 procent ještě víc. S vyššími výdělky by chtěli především vysokoškolsky vzdělaní lidé.

PSALI JSME:
Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

Zavřít reklamu ×
  1. Doktoři a inženýři ze Sýrie se jen hrnou. Hlavně s koncem zimy a příchodem lepšího počasí…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB