Česko podle Bloombergu sice v létě 2023 deklarovalo úplnou nezávislost na ruském zemním plynu a snížilo jeho dovoz prakticky na nulu. Nyní však ruský plyn opět dováží, a sice přes Slovensko. Klíčovým důvodem, proč se Češi vrací k ruskému plynu, je poplatková politika Německa, jak Bloombergu potvrdilo i české ministerstvo průmyslu a obchodu.
To ale přitom v době vrcholící energetické krize tvrdilo, že při případném nedostatku plynu z důvodu ruského zastavení dodávek se o něj právě Němci s Čechy solidárně podělí. Nyní ovšem tedy Němci nevykazují ani zcela běžnou, elementární míru solidarity.
Němci Čechům účtují zvláštní poplatek za přepravu plynu přes své území, 2,5 až 3,5 eura za megawatthodinu, takže plyn z východního směru je ještě o to cenově atraktivnější. Zmíněný poplatek přidává k běžné tržní ceně plynu osm procent, vypočítává banka Citigroup.
Některé země EU včetně Česka již Německo vyzvaly, aby poplatek zrušilo, avšak zda jej Berlín skutečně přestane uplatňovat. je nyní ve hvězdách. Kvůli pádu tamní Scholzovy vlády a předčasným volbám zkraje roku 2025.
Z dat českého státního podniku Net4Gas vyplývá, že hned zhruba 94 procent plynu, který Česko dováží, pochází v tomto měsíci z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska. Jen přibližně šest procent plynu je ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn, kde si ČR už od roku 2022 pronajímá kapacitu. Nyní ale tuto pronajímanou kapacitu paradoxně prakticky vůbec nevyužívá.
Za dramaticky navýšený přítok plynu do Česka z „ruského směru“ nemůže ani nově uzavřený kontrakt s Alžírskem. Česko v jeho rámci dostává plyn od začátku letošního října, celkově ale jen v objemu asi dvou procent roční spotřeby.
Což v rozpočtení na měsíce odpovídá průměrné měsíční dodávce kolem 120 gigawatthodin. Jenže předávací stanicí Lanžhot, tedy z „ruského směru“, přiteklo letos v říjnu zhruba 3 650 gigawatthodin. Loni v říjnu to bylo zhruba 870 gigawatthodin.
Pokud tedy alžírský plyn tekl přes Lanžhot a navýšil objem dodávky o zmíněných 120 gigawatthodin, při jinak meziročně stejném objemu dodávek by to znamenalo nárůst na přibližně 1 000 gigawatthodin (a to už ruský plyn proudil Lanžhotem i loni v říjnu, byť v nižším objemu než letos, pozn. aut.).
Jenže, jak je uvedeno, letošní nárůst není na 1 000 gigawatthodin, ale hned na 3 650 gigawatthodin. Alžírské dodávky tedy vysvětlením nejsou. Rusko tudíž zůstává „hlavním podezřelým“. A že může být ruský plyn obchodně či statisticky vykázaný jako slovenský, neboť jde o dovoz ze Slovenska, nemění nic na tom, že molekuly takového plynu se „zrodily“ na území Ruské federace.
Ani na tom, že Rusko je konečným příjemcem platby za ně. Slovensko totiž prakticky žádný plyn netěží. Přesněji, jeho vlastní těžba odpovídá asi 1,5 procenta celkové slovenské spotřeby plynu.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Eurokomisař Síkela v roce 2022 sdělil národu “ V době vrcholící energetické krize, při případném nedostatku plynu z důvodu ruského zastavení dodávek se o něj právě Němci s Čechy solidárně podělí“ .
Ha, ha smáli se mnozí i když se některá média Síkely zastávala a dělala z lidí hlupáky. Nyní ovšem tedy Němci nevykazují ani zcela běžnou, elementární míru solidarity. Je to ukázka profesionality a předvídavosti vrcholového, nyní i evropského politika.
Lépe bych to nenapsal. Plně souhlasím !!! Jen bych „pochválil“ hrad i Fialu s celou jeho bandou, za odhodlání vést naši zemi ke zkáze, další čtyři roky. Fuj…
velebnosti.
Zastavit nám dodávky plynu R.F. Tak tady bude velice chladno.
Je zvláštní, že tyto informace už několik měsíců stále dokola opakuje právě Kovanda, ale nikdo jiný. A která firma ten russký plyn tedy dováží? To se říct nesmí?
No, to jsou šachy s tím plynem. Na tom musí někdo vydělávat neskutečné peníze, samozřejmě na úkor občanů !
Hezké kecy o sankcích a neodebírání Ruského plynu ale koncové odběratelé plynu hlavně zajímá cena, já sám platím po extrémní krizi 3500 měsíčně, před 2300, a ve špičce díky naši straně a vládě jsem dával 6500, byt 3+1 97 m2.
Přitom se bude Fialovič a jemu oddaní pětikoláci stále ošívat jak nejsme závyslí na Rusku, ať jde do p—-e politolog podělanej Ukrajinou!
Řekl už to někdo Fialovi?
Němci jsou a vždycky budou jen Němci… Proto Slované sobě (y)
No jo, ono stejně není kde brát a když tak pekelně draho. To od vládních politiků bylo ještě nedávno plamenných řečí, jak se brzy odstřihneme od ruského plynu, že ho vlastně ani nepotřebujeme a tím toho zlého Putina potrestáme. Nejaktivnější v těch kecech byla snad Pekarová-svetrová. A teď nejenom my, ale i většina Evropy tvrdě naráží do zdi holé reality. Na Ruských zdrojích i surovinách jsme všichni závislí mnohem víc než si ti političtí blbouni od Bruselu až po posledního šaška Fialu vůbec představovali. Do ruky, která nás živí by se kousat nemělo, jinak dopadneme špatně.
Že němci pokazili vše co mohli to už víme. Od elektřiny přes plyn až po podporu ukrajiny.
Že se plyn dováží z ruska přes slovensko a že platíme slovensku za ,,slovenský plyn“ co se taky dalo čekat když je na slovensku Fico…
Ono si stačí dát 1 + 1 dohromady. Nechápu čemu se vlastně pořád divíme?
Konečně někdo dostal rozum.
Zkrátím to, politika je politika, a kšeft je kšeft. Tak to chodí ve všech funkčních ekonomikách. Němci se na nás pochopitelně vykašlou, když jim teče do bot. Ve válečných konfliktech je běžné, že stejní zbrojaři dodávají střelivo oběma stranám, atd. Začíná se potvrzovat rčení ze třicetileté války:“ Můj hlad je přednější než tvůj hlad!“