Česko trápí nedostatek zahradníků. Trend bydlení v zeleni poptávku stále navyšuje

Zahradníci – další obor, po němž je v Česku poptávka a kde zoufale chybí zaměstnanci. Firmy proto hledají nové posily už mezi žáky středních odborných škol. Počty absolventů pracovní trh uspokojit ale nedokáží. Sehnat dnes zahradníka je nelehký úkol. Zahradnické firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Řada z nich proto hledá nové pracovní síly už mezi středoškoláky.

Zájem ze strany soukromých firem o naše studenty je obrovský! Poptávka vysoce převyšuje nabídku absolventů. Zájem je vysoký napříč oborem – firmy hledají květináře, floristy, ovocnáře, zelináře i architekty zahrad – to vše jsou absolventi zahradnických oborů schopni budoucím zaměstnavatelům nabídnout,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ). A zájem o studenty potvrzuje i Petr Hajdú, majitel velkoobchodu s květinami St. Gabriel Flowers. „Od našich zákazníků víme, že sehnat nové zaměstnance je velmi složité a trvá to i několik měsíců. Inzeráty v podstatě nefungují, proto zahradnictví hledají nové zaměstnance buď na doporučení, nebo na středních odborných školách. Zaměstnance získá ten, kdo nabídne lepší podmínky, i mladí lidé už si tak hned po škole mohou vybírat z několika nabídek najednou,“ řekl.

Lidé chtějí bydlet v zeleni, o tu se ale nemá kdo starat. Zahradníků bude navíc potřeba stále víc. „Zahradnický obor v současné době prožívá obrovský rozmach vztažený k celospolečenskému trendu bydlení v zeleni, uvědomování si důležitosti rostlin pro psychické zdraví člověka a ekologickou stabilitu prostředí. Tyto vysoké nároky vyžadují vytváření nových technologií, například zelených střech či vegetačních stěn v urbanizovaném prostoru. Péče a založení takovýchto ‚zahrad´ samozřejmě vyžaduje vysoce kvalifikované pracovníky vyučené na odborných školách,“ řekl Miloslav Janeček.

VIDEO AD HERE

Počty zájemců o studium zahradnických oborů přitom klesají.V loňském školním roce 

studovalo zahradnický obor na naší škole celkem 246 žáků, letos je to 238, pokles tedy není tak rapidní. Existují ale školy, které se potýkají s mnohem větším úbytkem studentů. Obecně se dá říci, že úbytek studentů je způsoben obavami z vyšší fyzické náročnosti zahradnických prácí,“ vysvětlil Miloslav Janeček. „Spousta mladých lidí už v dnešní době nechce pracovat rukama, navíc nemusejí v zahradnickém oboru vidět potenciál. Většina žáků, kteří si podávají přihlášky na střední školy, má totiž o obsahu tohoto oboru jen velmi strohé informace. Dalším důvodem může být i úpadek oboru. Česká zahradnictví měla v minulosti velkou tradici a o studium oboru byl zájem. Zhruba v 90. letech, kdy byla pozornost věnována zejména maturitním oborům, začala úroveň těch zahradnických upadat. V současnosti se opět pomalu zvedá,“ doplnil Petr Hajdú.

Vzhledem k rostoucí poptávce firem vzniká v Česku řada soukromých středních škol se zahradnickým zaměřením. Škol s dlouholetou tradicí ale není v Česku mnoho. Naše škola se hrdě hlásí k nástupnictví první zahradnické školy v Praze, která byla založena již v roce 1909. Tehdy sídlila v Praze 2 a v roce 1947 byla přemístěna do areálu v Praze 9, v ulici Pod Táborem, kde máme dodnes prostory pro odborný výcvik. Historicky má tedy naše škola ve výuce zahradnicky zaměřených oborů tradici dlouhou 109 let. K dalším školám s dlouholetou tradicí patří například odborné školy v Mělníku, Kopidlně, Děčíně, Brně, Ostravě nebo Litoměřicích,“ uvedl Miloslav Janeček.

Při výběru školy by se měli uchazeči zaměřit vedle tradice výuky i na vybavení dané školy. „Obrovskou a v Česku jedinečnou výhodou naší školy je prostor pro praktickou výuku žáků. Zahrada o výměře 30 hektarů nabízí praxi v botanické zahradě – v jejím historickém parku a tropických sklenících, laboratoři, pěstebních plochách pro výrobu květin a dřevin. Vedle vybavení školy by se měli navíc zájemci o zahradnické obory zaměřit na možnosti praxe během studia, například při výzdobách plesů či na aranžérských soutěžích,“ dodal Miloslav Janeček.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze skládek teče kde co, říká šéf inspekce životního prostředí

Rozhovor
Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss kroutí hlavou nad tím, že v Česku se stále umožňuje skládkovat domovní odpad. V rozhovoru pro portál FAEI.cz také vybízí, aby Češi byli méně lhostejní k tomu, kdo zajíždí s náklaďáky do lesů nebo zapadlých dříve zemědělských areálů. A není-li vaše domácnost či chata napojena na kanalizaci, vyvážíte, abyste neotravovali druhým třeba vodu ve studni?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru