Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, však i letos zůstal jejich poště nadprůměrný.
Celkem letos během prvního čtvrtletí zemřelo bezmála 32 tisíc lidí. Česko vymíralo. Zhruba tempem 2500 lidí měsíčně. Ilustrační foto: Pixabay.com

V porovnání s průměrem let 2015 až 2019. Důvodem je zejména to, že v sílící intenzitě vymírají populačně silné poválečné ročníky. Nejvíce zemřelých z hlediska roku narození letos připadá na rok 1946.

Celkem letos během prvního čtvrtletí zemřelo bezmála 32 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že počet živě narozených činil ve stejném období lehce přes 24 tisíc, Česko vymíralo. Zhruba tempem 2500 lidí měsíčně. Vymírání Česka má negativní dopad na důchodový systém a systém financování veřejné zdravotní péče, protože signalizuje jejich nadcházející prodražování, v krajním případě neudržitelnost.

Počet obyvatel však v Česku v prvním čtvrtletí přesto vzrostl, ovšem jen díky imigraci. Přistěhovalo se více než 19 tisíc lidí, vystěhovalo se pak přes osm tisíc osob. Přírůstek obyvatel ČR tak po zohlednění přebytku zemřelých nad narozenými činil v prvních třech měsících roku přes tři tisíce osob.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Stanislav Brousil

    Pokud by v ČR umíralo 2500 lidí měsíčně, znamenalo by to 30 000 ročně. Ale ve skutečnosti už před covidem tu umíralo přes 100 000 lidí ročně. V roce 2021 139,6 tisíc.
    Může mi autor své počty vysvětlit?

    • Jenda Stehlik

      Píší o vymíraní . Tudíž rozdíl mezi umrtím a narozením (obnova populace) . Prostě umře o 2500 lidí víc než se narodí.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB