Česko vývozem neopracovaného dřeva ročně přichází o desítky miliard korun

Názor
Česká republika aktuálně vyváží nejvíce dřeva v rámci celé Evropské unie. V roce 2019 Česko vyvezlo 14,4 milionu krychlových metrů kulatiny. To odpovídá více než 25 procentům veškerého exportu kulatiny ze zemí EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu. Pro srovnání, Německo vyvezlo ve stejném roce 8,8 milionu kubíků kulatiny a Polsko 4,6 milionu. 
Česká republika dle odhadu přichází vývozem neopracovaného dřeva nízké přidané hodnoty o zhruba 60 miliard korun ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kulatina představuje neopracované dřevo, tedy „svazky klád“, které Česko opouštějí třeba v plně naložených nákladních vlacích nebo po silnici, kde export obstarávají kamiony či nákladní vozy. Vývoz neopracovaného dřeva z ČR dramaticky narostl po roce 2017. Třeba ještě v roce 2010 export kulatiny z ČR představoval pouze 4,7 procenta celkového exportu EU. V roce 2015 pak šlo o 11,5 procenta.

Růst vývozu souvisí s kůrovcovou kalamitou, která v uplynulých letech, zejména kolem roku 2018, decimovala české lesy zvláště závažně. Kalamita způsobuje nárůst těžby dřeva. Z dat Eurostatu plyne, že v letech 2010 až 2016 se každoročně vytěžilo v ČR 15 až 18 milionů kubíků kulatiny. V roce 2019 to ale bylo už více než 32 milionů. To je v historii novodobé ČR zdaleka nejvyšší údaj.

Napadené stromy je nutné rychle dostat z lesa, aby se kůrovec dále nešířil. Kapacita českých pil však nestačí takový objem dřeva zpracovat, takže to se vyváží třeba až do Číny. Vývoz dřeva v neopracované podobě, tedy ve formě kulatiny neboli „svazků klád“, připravuje Česko o obrovské národní bohatství. Kulatina má totiž nízkou přidanou hodnotu.

PSALI JSME:
Český trh se dřevem se zhroutil, kvůli suchu a kůrovci se prodává i do Číny

Přidaná hodnota vzniká, když se dřevo pořeže na českých pilách a následně se z něj staví dřevostavby, vyrábí nábytek nebo třeba hudební nástroje. Surové dřevo se zhodnocuje ještě i tím, že se využije pilina, z níž se dají vyrobit pelety nebo brikety. Bohužel, k tomuto zpracování českého dřeva dochází v masivní míře až za hranicemi, třeba v Rakousku nebo Německu.

Česká republika dle odhadu přichází vývozem neopracovaného dřeva nízké přidané hodnoty o zhruba 60 miliard korun ročně. V Česku se totiž zpracuje jen zhruba polovina vytěženého dřeva. Klíčovým důvodem je nedostatečný provoz na českých pilách, který způsobuje nedostatek zaměstnanců.

Chybí ale také pily samotné a komplexní zpracovatelské závody, které ze zbytkového dřeva vyrábějí pelety nebo brikety. Takových závodů sice přibývá, ale pomalu. Překážkou je třeba i pomalá výstavba daná zdlouhavými povolovacími řízeními. Ta by měl zrychlit připravovaný nový stavební zákon.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kůrovec už sežral lesy za miliardy

×
  1. Tohle je možné jen v našem Kocourkově.

    Když odmyslíme, že celá sanace kůrovce funguje jen zavčasu a mj. odkorněním a spálením té kůry na místě, ne že se brouček na kamionech vesele rozváží dále… Tak to nic jiného než řízená sabotáž a záměrné vyvolání a k nezvládnutelnosti zhoršení problému být ani nemůže.

    Každý „blbec“, tedy člověk v této prasárně nezainteresovaný, mající normální soudnost a selský rozum vidí, že vymlet všechno, nechat holoseč (max s pár borovicemi samostatně stojícími, které spadnou při prvním větru) a „nejlépe“ ještě tam dát opět smrky, to je vše špatně. Na to si z daní platíme ty, kdo zde dělají botu za botou? To ani nemůže být jen diletantství v dobré víře. Tohle nejde dělat z nevědomsti, tyto škody horší než samotný kůrovec nejde napáchat z lajdáctví, bez postihu, aniž by byla systémová ochrana…

  2. Vážím si pana Kovandu, ale měl by si toto téma lépe prostudovat. Jeho pohled je velmi zjednodušený a navíc titulek je víceméně nepravdivý. Celý článek pro zasvěcené se jeví jako naprosto amatérský. Škoda……

  3. No holt jsme rozvojová země, cca před 45 léty nám učitelka ve škole říkala, že rozvojové země, které nic jiného neumí, vyvážejí suroviny za babku a ty rozvinuté z těch surovin vyrábějí zboží, které jim pak velmi draze prodávají. Tak jsme to dopracovali jako blbí a blbější.

    • Je to tak bohužel .. pily zkrachovaly , papírny taky a nebo je koupili cizinci ..Nábytkářské firmy jsou taky pryč .. Jsme opravdu všem v EU pro smích .. Jen námezdní otroci .

  4. Není se čemu divit. Velké autozbarbovní firmy si zablokovaly zaměstnance na základě různých antikovidů z našich daní a malé firmy nemohou navýšit výrobu, protože nejsou lidi. A Nechápu, proč to kritizuje člen NERV, když sám tuto nesmyslnou politiku pomáhá vytvářet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Paprika už vyjde i na 200 korun za kilogram

Zemědělští producenti citelně zvyšují cenu zeleniny. Během března došlo k nárůstu jejich cen zeleniny o takřka pětinu, přesněji o 18 procent, jak vyplývá z nově zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Z roku …

Zdražování na straně výrobců zrychlilo

Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o výrazných 1,4 procenta a jejich meziroční tempo tak zrychlilo na 3,3 procenta z předchozího 1,4 procenta. To bylo nad všemi analytickými odhady. Náš …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru