Česko získalo v EU bronzovou inflační „medaili“

Názor
S lednovou meziroční harmonizovanou inflací ve výši 19,1 procenta Česká republika obsadila třetí příčku v rámci Evropské unie. První příčku zcela jednoznačně získalo Maďarsko, které loni experimentovalo s cenovými regulacemi, nicméně inflace tam přesáhla už 26 procent, druhé je Lotyšsko s 21,4 procenta.
Úsporný energetický tarif inflaci zkresloval po dobu tří posledních měsíců loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stejně jako v případě již dříve oznámené národní inflace sehrál roli úsporný energetický tarif, který nám inflaci zkresloval po dobu tří posledních měsíců loňského roku. Nyní, kdy se již do inflace započítaly reálné ceny elektřiny, získala ČR bronzovou příčku.

Česká inflace je široce rozprostřená, nicméně stojí za ní především bydlení, kde se kumulují všechny možné negativní tendence. Zdražování energií, tepla, vody, růst nájemného apod.

PSALI JSME:
Proč je česká inflace měřená Eurostatem o tolik vyšší než ta měřená tuzemskými statistiky?

V jistých položkách je nicméně ČR i nadále v rámci současné inflace lídrem. Příkladem je nejenom tradičně nejrychleji zdražující oblečení v rámci celé unie, ale i počítačů, domácí elektroniky a nepřekvapivě – s ohledem na situaci na trhu – i vajec.

Zatímco v ČR inflace kulminovala, v celé EU a eurozóně přitom inflace v lednu už mírně poklesla. V EU na deset procent, v zemích eurozóny na 8,6 procenta. Je stále výrazně nad cílem Evropské centrální banky (ECB), takže o nějakém uspokojivém vývoji nemůže být řeč.

PSALI JSME:
Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“

Zvlášť když se jádrová inflace opět zvýšila, tentokrát na 5,3 procenta. ECB proto bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i ve druhém čtvrtletí letošního roku. Březnové padesátibodové zvýšení ECB už jasně avizovala, nicméně ani to nebude stačit k rychlejšímu zvládnutí inflace.

Nejde totiž pouze o energie, ale svižně zdražuje i spotřební zboží a další služby. Naproti tomu Česká národní banka, která má repo sazbu na úrovni sedmi procent (ECB na 2,50 %, pozn. aut.) nejspíše ponechá své sazby beze změny.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ECB nadále bojuje s inflací, bude pokračovat zpřísňování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.