Českou korunu zhoršující se výhled v průmyslu nerozhodil

Další z řad předstihových indikátoru hodnotící náladu v tuzemské ekonomice ukázal pro červen na poměrně dramatické zhoršení. Tentokrát šlo o údaj PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze zpracovatelského průmyslu, který se z květnových 42,8 bodu propadl na 40,8 bodu v červnu. To bylo v souladu s naším očekáváním (40,7 b.) ale hluboko pod tržním konsensem (41,7 b.).
Českou korunu zhoršující se výhled v průmyslu nerozhodil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemské průmyslníky opět tížil hluboký pokles nových objednávek, což nevěští nic pozitivního pro průmyslovou výrobu v nadcházejících měsících. PMI tak mimo jiné potvrdil údaj z konjunkturálního průzkumu, který také v červnu ukázal na zhoršení sentimentu v průmyslu. Zdá se tak, že nevýrazný výkon domácího průmyslu nás může doprovázet poměrně delší dobu.

Červnové hospodaření státu ukázalo na meziměsíční zmírnění deficitu o 56 miliard korun na ‑215,4 miliardy korun v červnu. Za tím stály především příjmy z DPPO, podpořené solidní ziskovostí firem, a příjmy z EU, konkrétně na projekty z Národního plánu obnovy, které již byly na výdajové straně předfinancovány. Červnová data ukazují, že šance na splnění schváleného schodku ve výši 295 miliard korun ještě definitivně nezmizela, rizika však přetrvávají.

Překvapivý pokles indikátoru PMI z tuzemského zpracovatelského průmysl českou korunou příliš nezamával, ta během dne dokázala posílit o téměř 0,2 procenta a zřejmě tak ještě reagovala na snahu o utvrzující jestřábí tón guvernéra Michla v rozhovoru zveřejněného během víkendu. Ostatní středoevropské měny měly zase tendenci oslabovat. Maďarský forint oslabil během evropské seance o 0,4 procenta, zatímco polský zlotý ztrácí lehce nad 0,1 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB