Českou značku alkoholu, kterou propagovali Spejbl s Hurvínkem, kupuje firma, jejíž peníze mohly udržet Messiho v Barceloně

Názor
Investiční společnost CVC kupuje výrobce destilátů Stock Spirits. Ten je výrazně svázán i s českými zeměmi. Pod jeho křídla patří totiž také likérka Stock v Plzni-Božkově, výrobce známého bylinného likéru fernet. 
Investiční společnost CVC kupuje výrobce destilátů Stock Spirits. Autor foto: Olga Bandelowa – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3170354

Fernet se v Božkově vyrábí přes 90 let, od června 1927. Tehdy tam výrobu zahájil italský podnikatel Lionello Stock. Po rozpadu Rakouska-Uherska se tento podnikatel, původně působící v rakousko-uherském přístavním městě Terst, potřeboval vyhnout zavedeným clům. A tak zahajoval výrobu v jednotlivých nástupnických zemích Rakouska-Uherska.

Božkovský fernet svého času propagovali i Spejbl s Hurvínkem. V roce 1949 jej ale komunisté znárodnili, firma se stala součástí Západočeských lihovarů a konzerváren.

Ani etapa budování komunismu ovšem s výrobou fernetu neskoncovala, takže se po roce 1989 postupně od restituenta dostal do majetku investiční společnosti Oaktree. Ta vytvořila větší, středo- a východoevropskou skupinu likérek, Stock Spirits, kterou v roce 2013 uvedla na londýnskou a také pražskou burzu.

PSALI JSME:
Češi a vánoční drinky: Svařák poráží vaječný likér, punč i grog

Z burzy však nyní Stock Spirits odejde právě v důsledku akvizice zmíněnou investiční společností CVC. Ta kromě jiného usiluje o získání deseti procent nejvyšší španělské fotbalové ligy, La Liga. Proti převzetí těchto deseti procent však vystupují věhlasné fotbalové kluby FC Barcelona a Real Madrid.

Oba kluby vystupují proti CVC proto, že pomýšlejí na založení evropské fotbalové Superligy. Pokud ovšem CVC do La Ligy kapitálově vstoupí, dále se snižují šance na založení Superligy.

Barcelona vstup CVC do La Ligy odmítá dokonce i přesto, že by se díky transakci dočkala významné finanční injekce. Tak významné, že díky ní mohla v klubu udržet svoji hlavní hvězdu Lionela Messiho.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč Messi musí v Barceloně skončit?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB