Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Názor
V době téměř neexistující nezaměstnanosti je pro tuzemské firmy jedním z řešení nábor pracovníků z Ukrajiny. Mimo jiné díky kulturní a jazykové spřízněnosti, Ukrajinci si navíc vytvořili pověst pracovitých a spolehlivých zaměstnanců. Přesto je přísun těchto pracovních sil vinou nastavených pravidel komplikovaný, pomalý a omezený. A tak přichází chvíle, kdy Ukrajince začínáme ztrácet. Už nyní chodí za prací ve větší míře do Polska či Maďarska a brzy pravděpodobně zamíří ve velkém také do Německa.
Ilustrační foto: Pixabay

Zatímco v Německu přichystali podmínky pro zjednodušený nábor pracovníků z Ukrajiny, někteří čeští politici a odboroví předáci se neustále snaží jejich přijímání všemožně komplikovat. Dobře rozjetá ekonomika se však bez dalších pracovních sil neobejde.

Právě nyní někteří politici v tandemu s odbory přicházejí s tím, že by Ukrajinci v Česku museli dostávat vyšší mzdu než čeští zaměstnanci. Podle nich celý problém spočívá ve mzdách, které, pokud by byly vyšší, nalákají spoustu nezaměstnaných ze zemí jako Itálie nebo Španělsko.

PSALI JSME:
Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

To je ale nesmysl, pokud by to tak bylo, tak by Německo nepotřebovalo právě zavádět zjednodušené přijímání ukrajinských pracovníků. Jestliže by opravdu například Italové měli zájem o stěhování za prací, už by dávno ve velkém odcházeli do fabrik v Německu.

Český trh práce je vyčerpaný a vymačkaný jako citrón. Lidé nejsou a zatím se ani neobjevují řešení, která by to mohla změnit. Pokud však chceme vymáčknout z hospodářského růstu maximum, musíme mít lidi do výroby.

V opačném případě se vše rychle obrátí proti nám a firmy začnou své továrny stěhovat tam, kde lidé jsou, nebo kde legislativa není tak komplikovaná. Až však přijdou na ekonomiku horší časy, tato pracovní místa budou chybět. Když tedy proti přísunu pracovníků z Ukrajiny dnes protestují odbory, jdou proti zájmům svých členů – českých pracovníků.

Autor je managing partner ve společnostech JobConnector a Devire
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejen Ukrajinci. Firmy loví zaměstnance i v Rusku nebo Srbsku

Sdílet:
 1. Největší problém nejsou jen mzdy, ale také výše nájmů a celkové životní náklady v porovnání se mzdami. Proč by měl jít Ukrajinec pracovat k nám i kdyby měl dostat 20 tisíc čistého, když dá 10 tisíc za nájem? Není lepší jít do německa kde, dostane 40tisíc čistého a za nájem dá totéž co u nás?

  • Ať jdou konečně do háje ukrajinci v Praze bydlí v nejdražších čtvrtích a drahých bytech, mají se tady jak prasata v žitě a chovají se jako pánové světa. Má vlastní zkušenost. Nové Pitkovice v Praze jsou plné těchto prý chudých Ukrajinců . V našem baráku jsou tři Češi a zbytek Ukrajnci co se chovají jako dobytek. A jak tu bývalo krásně.

 2. Nejsem zastáncem zatahování tisíců nepřízpusobivých lidí z ciziny, jen kvůli tomu, aby pár firem mělo vyšší zisky. V případě recese, lidi propustí a státe, starej se. Již nyní mají naší spoluobčané obrovské problémy s pracovníky firem, které zajímají jen zisky, ale jejich laciní pracovníci z ciziny, ne! Města se musí trápit s kriminalitou, hlukem a strachem starousedlíku. Jednodušší, by bylo, kdyby se zvíšila minimální mzda na 16-19 tisíc (což sotva stačí na živobytí), otrokářské firmy, zaměstnávající lidi za nehorázně nízké mzdy, by zavřeli a máme 150 tisíc našich lidí, kteří by mohli pracovat, za lepší mzdu v jiných firmách. Vyžaduje to, ovšem ochotu firem přestěhovat část výroby ke zdrojům pracovní síly. Češi se neradi stěhují, jelikož mají silné citové vztahy k místu bydliště.

 3. Raději žádné praccovníky z ciziny.Přijde další hospodářská krize a kde pak tyto lidi dáme?Do kriminálu?

 4. Ti dnešní už nejsou tak pracovití jako ti v 95. Takže bych je s klidem oželel. Pověstná pracovitost a pokora je ty tam. Pro města jsou zátěž ( hluk, kriminalita). Dřív o nich člověk nevěděl, snažili se aby nebyly problémy ( báli se že přijdou o práci). Živili rodiny, měli tedy motivaci. Ti dnešní si chtějí snadno vydělat a bavit ( popř porodem získat občanství). Ale pracanti ( obzvláště odborní ) to nejsou. Přenést věc z bodu A do B by vzládl i hloupý Čech který by byl motivován penězi. Nebudem si to namlouvat, ale spousta lidí se dělá hloupími, aby nemusela makat. Přece nebudu chodit do rachoty za 13k když mi úřad dá 10k

  • ANO PŘESNĚ TAK JAK TO ŘIKATE ,MOTIVACE JSOU SPECIALNI BONUSY PRO TY CO PRACUJI A CILENY JEN PRO TUTO SKUPINU LIDI TADY PŘIDALY DOCHAZKOVNE 1300 VIZ BENTELER RUMBURK A MOTIVACE CO ECHODI ŘADNĚ DOPRACE ŽADNA A NAM TO SKORO SEŽEROU DANĚ

 5. Jo, dovezeme mraky Ukrajinců-s nadšením, jak budou makat za 5ku měsíčně jak protržený. Jak to nebude stačit, dovezem ideálně další, Bulhary, Rumuny, Kosovský Albánce-ty nemusíme vozit, těch už je tu navezeno i tak dost atd. jak přijde recese(která přijde, to není otázka), všeci se vyhážou a máme tu spoustu novejch Balkánskejch drogovejch baronů a Ukrajinskejch mafiánů, to je paráda skoro jako dovoz těch doktorů a inženýrů z Afriky a přidružených Islámských teritorií…

 6. NO ZAS NEVYCHVALUJTE UKRAJINCE NE VŠECI JSOU ŠIKOVNY A PRACUJI DOBŘE VIZ BENTELER RUMBURK JE TO STEJNY JAK S ČECHAMA PRACUJI DOBŘE A TAKY JSOU FLAKAČI I TAM NA UKRAJINĚ

 7. At poradne zaplati cechy a je po problemu.Ukrajina se rozpada tak at si ji daji dohromady.Jsou to klasicky hodinari 99 ze 100. Nenazranost ceskych firem nezna meze.Kdy uz konecne budou mit dost.Demagogie typu Jsme mala,ale bohata zeme uz evidetne nefunguje.Ano dobre se ma tak 5 procent cechu a co tech 95.Pujcky na dovolenou ,na skolu,na bydleni potom exekuce. Realita zivota je uplne nekde jinde,nez se nam snazi politici nakecat.Stale nam tvrdi jak se mame dobre v EU. Zadny rozdil od RVHP.To muzes a to nesmis.Svoboda slova znamena v EU extremni nazor. Kdy konecne pochopi ze se musime spolehat jen sami na sebe.Historie nam to ukazala mnohokrat jak vychod tak i zapad.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru