Češky a Češi se nepárují kvůli penězům

Češky a Češi nehledají partnery ze zištných důvodů. Hlavně podle stavu bankovního účtu si svého životního druha vybírá jen 14 % žen, u mužů je číslo ještě nižší: Jen pro 11 % z nich jsou partnerčiny finance rozhodujícím faktorem.

Hlavně podle stavu bankovního účtu si svého životního druha vybírá jen 14 % žen, u mužů je číslo ještě nižší: Jen pro 11 % z nich jsou partnerčiny finance rozhodujícím faktorem. Foto: Pixabay

Naopak za nedůležitý považuje příjem partnera 30 % žen a 45 % mužů. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research, který proběhl na začátku února.

Partnerovy osobní finance přitom nejsou pro většinu populace žádným tajemstvím. Pouze čtyři procenta z nás netuší, jaký je příjem jeho druhé polovičky.

Přesný příjem partnera zná 71 % dotázaných a důvěra spojená se svěřením výše platu roste s vážností vztahu. Zatímco u partnerů, kteří spolu nebydlí, znají přesnou částku jen asi 4 z 10, u sezdaných párů je to už 78 %.

Čím víc peněz, tím víc důvěry

„Překvapivým zjištěním naopak bylo, že znalost konkrétního platu stoupá s rostoucím příjmem domácnosti. Smysl by dával spíše opačný výsledek, kvůli striktnějšímu dodržování rozpočtu u rodin s nižším příjmem,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager NMS Market Research.

Důvěru ke svým vyvoleným prokazujeme i tím, že například takovou předmanželskou smlouvu mají jen tři procenta z nás. Dohromady 60 % ji nemá, ale nevadila by jim, jen 37 % ji nemá, ani by ji nikdy nechtělo. Z nezadaných účastníků průzkumu by ji ovšem uzavřelo celých 69 %.

Společné půjčky a hypotéky jsou dalším z důležitých finančních rozhodnutí ve vztahu. Celkem 66 % sezdaných se k hypotéce nebo půjče staví pozitivně (mají a jsou spokojeni nebo nemají a nevadila by jim), 34 % ji vnímá naopak negativně (mají ji a jsou nespokojeni nebo ji nemají a nikdy by ji nechtěli).  Nejvřelejší vztah ke společným hypotékám a půjčkám mají zadaní ve věku 25-34 let, z nich si půjčilo nebo o tom uvažuje dokonce 77 %.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB