Český červený kříž: Naše pomoc Ukrajině musí pokračovat, je jí třeba

Za tři čtvrtě roku trvání současného ozbrojeného konfliktu na Ukrajině uskutečnil Český červený kříž (ČČK) již 40 misí, kterými pomáhá zvýšit dostupnost zdravotní péče i bezpečnost zdravotníků na Ukrajině.
Předávání vozidel pro zdravotníky na Ukrajině. Foto: Český červený kříž

Do pomoci obětem rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu je po boku dalších složek Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce od samého počátku aktivně zapojen i Český červený kříž – první mise s pomocí na Ukrajinu proběhla již 1. března 2022 a zatím poslední – čtyřicátá – dosáhla stanoveného místa určení v tomto týdnu.

Během těchto čtyř desítek misí jsme na Ukrajině předali více než 409 310 kilogramů materiální pomoci v hodnotě 118,5 milionu korun (od počátku konfliktu v roce 2014 je to již 221 mil. Kč, pozn. aut.).

Naše pomoc je zaměřena na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, což je vzhledem k ohromnému nárůstu počtu raněných a nemocných a současně kritickému nedostatku materiálu a přístrojů nezbytného k jejich ošetření a léčbě zcela zásadní a prvořadá věc: Předstupněm k poskytnutí jakékoli další pomoci je právě pomoc zdravotnická.

Co konkrétně je předmětem naší pomoci předané na Ukrajině? Jsou to např. tisíce traumasetů, sety pro léčbu popálenin, soupravy pro chirurgii přímo v poli (složení obého vychází z osmi let válečných zkušeností Ukrajinského červeného kříže a zkušeností Mezinárodní federace ČK&ČP).

Dále pak chirurgické nástroje, šicí materiál, turnikety, obvazy, dlahy, injekční stříkačky, jehly, infúzní sety, transfúzní vaky, desinfekce, chirurgické rukavice, izotermické folie a další zdravotnický materiál, analgetika, antibiotika a další léčiva, tisíce nosítek, zdravotnické stany, řada zdravotnických přístrojů.

Od těch elementárních – teploměrů, fonendoskopů, tonometrů, oxymetrů  – přes vyšetřovací lampy, monitory vitálních funkcí, až po ultrazvuk či speciální mobilní rentgenové přístroje pro detekci střepin. A dále nutné vybavení nemocnic – postele, stretchery a další.

Mobilní rentgen. Zdroj foto: ČČK

Nezapomněli jsme ani na bezpečnost zdravotníků Červeného kříže v terénu – dodali jsme bezpečnostní přilby a vesty, pomůcky pro komunikaci – vysílačky, satelitní komunikační zařízení (pro spojení s oblastmi, kde není žádný signál).

Třeba je i pitné vody – dodali jsme několik souprav pro její úpravu. Vzhledem k poklesu teplot jsme – v rámci 40. mise – dodali zařízení pro horkovzdušné vytápění (např. zdravotnických stanů) nebo teplé prádlo pro zdravotníky.

Extrémně důležitá je mobilita – aby se zdravotnické týmy Červeného kříže dostaly včas k raněným a aby bylo možné raněné odsunout z místa bojů a dopadů války, navázali jsme na dodávky sanitek a vozidel zdravotnické evakuace uskutečňované už od roku 2014.

Během letoška jsme navýšili flotilu „našich“ sanitek a těchto vozidel na 45 kusů. Mezi nimi je i Mercedes Benz Atego, který umožňuje najednou transportovat osm ležících raněných – dar pražské ZZS.

Interiér jedné ze sanitek dodaných na Ukrajinu. Zdroj foto: ČČK

Tuto mobilitu využívá Červený kříž také v rámci programu MEDEVAC MV ČR – ČČK se tak podílí i na přepravě pacientů k léčbě mimo území Ukrajiny a zpět. Část uvedené pomoci je cíleně zaměřena na dětské nemocnice, resp. dětská oddělení.

Naše pomoc ale musí pokračovat, protože je to třeba. Aktuálně pořizujeme další vozidla, elektrocentrály a další materiál, který – na základě zjištění týmů Červeného kříže přímo na místě – bude dále účinně zpřístupňovat zdravotní péči obětem války.

Děkujeme všem za podporu, bez níž bychom tuto pomoc nemohli realizovat, a věříme, že nám lidé i řada institucí umožní nadále v naší pomoci pokračovat.

Autor je prezident Českého červeného kříže
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB