Do pomoci obětem rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu je po boku dalších složek Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce od samého počátku aktivně zapojen i Český červený kříž – první mise s pomocí na Ukrajinu proběhla již 1. března 2022 a zatím poslední – čtyřicátá – dosáhla stanoveného místa určení v tomto týdnu.
Během těchto čtyř desítek misí jsme na Ukrajině předali více než 409 310 kilogramů materiální pomoci v hodnotě 118,5 milionu korun (od počátku konfliktu v roce 2014 je to již 221 mil. Kč, pozn. aut.).
Naše pomoc je zaměřena na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, což je vzhledem k ohromnému nárůstu počtu raněných a nemocných a současně kritickému nedostatku materiálu a přístrojů nezbytného k jejich ošetření a léčbě zcela zásadní a prvořadá věc: Předstupněm k poskytnutí jakékoli další pomoci je právě pomoc zdravotnická.
Co konkrétně je předmětem naší pomoci předané na Ukrajině? Jsou to např. tisíce traumasetů, sety pro léčbu popálenin, soupravy pro chirurgii přímo v poli (složení obého vychází z osmi let válečných zkušeností Ukrajinského červeného kříže a zkušeností Mezinárodní federace ČK&ČP).
Dále pak chirurgické nástroje, šicí materiál, turnikety, obvazy, dlahy, injekční stříkačky, jehly, infúzní sety, transfúzní vaky, desinfekce, chirurgické rukavice, izotermické folie a další zdravotnický materiál, analgetika, antibiotika a další léčiva, tisíce nosítek, zdravotnické stany, řada zdravotnických přístrojů.
Od těch elementárních – teploměrů, fonendoskopů, tonometrů, oxymetrů – přes vyšetřovací lampy, monitory vitálních funkcí, až po ultrazvuk či speciální mobilní rentgenové přístroje pro detekci střepin. A dále nutné vybavení nemocnic – postele, stretchery a další.
Nezapomněli jsme ani na bezpečnost zdravotníků Červeného kříže v terénu – dodali jsme bezpečnostní přilby a vesty, pomůcky pro komunikaci – vysílačky, satelitní komunikační zařízení (pro spojení s oblastmi, kde není žádný signál).
Třeba je i pitné vody – dodali jsme několik souprav pro její úpravu. Vzhledem k poklesu teplot jsme – v rámci 40. mise – dodali zařízení pro horkovzdušné vytápění (např. zdravotnických stanů) nebo teplé prádlo pro zdravotníky.
Extrémně důležitá je mobilita – aby se zdravotnické týmy Červeného kříže dostaly včas k raněným a aby bylo možné raněné odsunout z místa bojů a dopadů války, navázali jsme na dodávky sanitek a vozidel zdravotnické evakuace uskutečňované už od roku 2014.
Během letoška jsme navýšili flotilu „našich“ sanitek a těchto vozidel na 45 kusů. Mezi nimi je i Mercedes Benz Atego, který umožňuje najednou transportovat osm ležících raněných – dar pražské ZZS.
Tuto mobilitu využívá Červený kříž také v rámci programu MEDEVAC MV ČR – ČČK se tak podílí i na přepravě pacientů k léčbě mimo území Ukrajiny a zpět. Část uvedené pomoci je cíleně zaměřena na dětské nemocnice, resp. dětská oddělení.
Naše pomoc ale musí pokračovat, protože je to třeba. Aktuálně pořizujeme další vozidla, elektrocentrály a další materiál, který – na základě zjištění týmů Červeného kříže přímo na místě – bude dále účinně zpřístupňovat zdravotní péči obětem války.
Děkujeme všem za podporu, bez níž bychom tuto pomoc nemohli realizovat, a věříme, že nám lidé i řada institucí umožní nadále v naší pomoci pokračovat.
Autor je prezident Českého červeného kříže
(Redakčně upraveno)