Red Dot Winner 2023 za detekční přístroj Recognoil 3W. A spolu s ním i nejprestižnější ocenění Red Dot: Best of the Best 2023, za bagřík nazvaný Kobylka (Locust). Toto ocenění do Čech putuje teprve počtvrté v historii.
V letech 1998-2000 působil jako obchodní manažer společnosti Městský Mobiliář Cité pro zahraniční trhy. Zde získal bohaté zkušenosti s využitím designu jako marketingového prostředku při pronikání na nové trhy a k vytváření nových obchodních příležitostí.
Tyto poznatky aktivně rozvíjí po celou dobu své praxe a nabízí tak nad rámec svojí designérské kompetence svým klientům výraznou podporu při budování koncepce obchodně-marketingové strategie a přístupu k zákazníkům.
Ocenění Red Dot Winner získal Martin Tvarůžek už v letech 2015 a 2017. Letos tedy přidal jedno ocenění Red Dot Winner i to nejprestižnější, Red Dot: Best of the Best, jakého jde ve světě na poli průmyslového designu v rámci soutěže Red Dot Design Award dosáhnout.
Designér Martin Tvarůžek si v německém Essenu převzal dvě prestižní ocenění za průmyslový design. Nejvyšší ocenění, kterého lze v této soutěži dosáhnout, Red Dot: Best of the Best v produktovém designu získal Martin Tvarůžek v kategorii Užitkových vozidel za smykový nakladač Locust (Kobylka) pro zadavatele ze slovenské firmy Way Industries.
Na tomto stroji udělal celou řadu inovací, všechny byly motivovány snahou zjednodušit servis stroje i práci jeho operátora. To vše se mu povedlo, stejně jako dodržet přání zadavatele, aby stroj připomínal kobylku.
„V pondělí jsem převzal na podiu v Aalto Theatre v Essenu před 1 200 lidmi z celé planety nejprestižnější světové ocenění pro nejlepší inovátory a designéry světa. Jsem za 69 let existence soutěže Red Dot Design Award teprve čtvrtým Čechem, který toto ocenění získal. Letos dokonce jediným designérem ze střední a východní Evropy a vůbec prvním autorem, který takové ocenění dovezl slovenskému výrobci. Nejsem ale oceněný sám. Stejné pocty se letos dostalo i týmům čítajícím desítky, možná i stovky lidí pracujících na vývoji a designu z firem, jako je Sony, Toyota, LG, Ferrari, Porsche a dalším lidrům globálního průmyslu,“ uvedl ke svému ocenění Martin Tvarůžek.
Produktové inovace, které na tomto stroji vedly k výraznému zjednodušení servisu, spočívají hlavně v přemístění nádrží na benzin a olej do rámu stroje, čímž vznikl prostor pro umístění dvou servisních boxů na boky přístroje. Tím došlo ke zpřístupnění a usnadnění všech úkonů běžné údržby.
Podobný přístup aplikoval designér i k vytvoření velkorysého přístupu k motoru. Po otevření tří dveří je k němu naprosto bezproblémový a přímý přístup. Inovace na stroji ale jeho snazší údržbou nekončí, další jejich velká část se soustředila na bezpečnost a zlepšení komfortu operátora. Ať už k tomu patří zvětšení výhledu z kabiny, nebo bezpečnější umístění světel, či umístění protizávaží za kola místo do nich.
To mimo jiné vede i k tomu, že Kobylka může najednou přenést o deset procent větší náklad. Což na tuně materiálu představuje až 100 kilogramů. Porota soutěže Red Dot ocenila hlavně celistvost nového řešení, které i přes absolutní funkčnost zachovává i velice atraktivní vzhled užitkového vozidla.
„Důrazem na snadnou přístupnost základních servisních uzlů nakladače, která umožňuje operátorovi stroje na místě a bez problému provést servis stroje, jsem svému klientovi pomohl najít výraznou konkurenční výhodu. Snadný servis totiž znamená snížení nákladů spojených s jakoukoliv údržbou stroje – i s tak banální jako je výměna oleje. Navíc jsme vylepšili výhled z kabiny operátora, což je u smykem řízeného stroje jedním zcela klíčových parametrů. Také jsme zapustili světla do karoserie, čímž se významně zvýšila jejich odolnost vůči mechanickému poškození. To vše dělá design nejen atraktivní, ale mnohem funkčnější než kdy dříve. Všechny tyto inovace vychází z dokonalého pochopení toho, jak je nakladač používán a kdo a podle jakých parametrů jej kupuje,“ popisuje Martin Tvarůžek.
„Když po mě zadavatel chce nový design produktu, zpravidla se zprvu diví, že se ptám na to, jak mu funguje jeho byznys, podle čeho se rozhodují jeho zákazníci, nebo že chci strávit dny pozorováním toho, jak daný produkt jeho uživatelé používají. Vše je pro mě nezbytné, protože ve většině případů přicházím s novou koncepcí daného produktu, která šetří například čas na servis přístroje, zlepšuje jeho operační vlastnosti, nebo snižuje náklady na jeho výrobu či expedici. A to se povedlo i u Locustu. Kde jsem mimochodem splnil přání zadavatelů i na vzhled přístroje, který je inspirován samotnou kobylkou luční,“ doplňuje ještě ke způsobu své práce Martin Tvarůžek.
Ocenění Red Dot Winner 2023 získal Martin Tvarůžek letos také za detekční přístroj Recognoil 3W, který dokáže určit čistotu povrchů měřením fluorescence zbytkového znečištění oleji a mazivy. Porota ocenila hlavně to, jakým způsobem Tvarůžek zlepšil ergonomii přístroje, a s ní i uživatelskou přívětivost prostřednictvím sekundárního úchopu se spouští a současně odrazil tvarováním technickou vyspělost řešení.
Tvarůžek totiž našel cestu, jak lépe chránit tu nejdražší a nejzranitelnější, tedy optickou, část přístroje. Obě tato zlepšení vedla k tomu, že lze přístroj mnohem efektivněji a pro operátora pohodlněji používat i v extrémních pracovních polohách.
„Při návrhu těchto inovací jsem myslel primárně na operátory přístroje. Šlo mi o to, aby se s detektorem pohodlně dostali i za překážku, nebo jej mohli snadno používat ve více polohách. Toto jim výrazně usnadní práci a uživatelský komfort je pro zákazníka jedním z důležitých hledisek. Kromě toho jsme také výrazně zjednodušili údržbu optické části přístroje a podpořili její ochranu proti poškození,“ popisuje zásadní proměnu přístroje jeho designér Martin Tvarůžek.
V kategorii průmyslového designu měli české a slovenské firmy dosud pouze tři ocenění. Tvarůžek tak přiváží do Česka čtvrté toto nejvyšší ocenění. Slovenský zadavatel, firma Way Industries, získává takto prestižní ocenění pro Slovensko poprvé za 69 let konání této soutěže.