Český kempařský comeback

Analýza
Kempování je v posledních letech opět na vzestupu. Za posledních pět let se počet návštěvníků vyšvihl ze zhruba 800 tisíc ročně téměř o polovinu. Loni tak podle Českého statistického úřadu naše kempy navštívil 1,2 milionu lidí, kteří dohromady přespali téměř tři miliony nocí. Ještě v roce 2012 se počet nocí lehce přehoupl přes dva miliony. Za významnými nárůsty hostů i počtu strávených nocí stojí nejen dostupná cena, ale také kvalitnější zázemí kempů i celková spokojenost s nabízenými službami.
Kempy v posledních letech registrují vzrůstající počet domácích návštěvníků s karavany a obytnými auty. Zatímco dříve s nimi přijížděli zejména zahraniční hosté, dnes v nich o prázdninách „bydlí“ čím dál více Čechů. Reprofoto: Autokemp Frenštát pod Radhoštěm

Kempování bylo donedávna spojováno se špekáčky a výhledem na kalné vody jezera či rybníku. To už ale neplatí. Kempy dnes soutěží o zájem turistů a předhánějí se v nabídce. „Kempování se u nás ještě před pár lety zdálo být na ústupu, ale situace se obrátila. V posledních třech letech zaznamenáváme výrazně větší zájem o dovolenou v českých kempech.  Dokonce si myslím, že kempování je v současné době tak trochu i „módní“ záležitostí,” potvrzuje zájem Aleš Hanzl, odborník na kempování z portálu Dokempu.cz.

V loňském roce přijelo do kempů rekordních 1,2 milionů návštěvníků, bezmála milion z toho bylo Čechů. Stále převažují lidé se stany.

Ale kromě milovníků stanování registrují kempy v posledních letech také vzrůstající počet domácích návštěvníků s karavany a obytnými auty. Zatímco dříve s nimi přijížděli zejména zahraniční hosté, dnes v nich o prázdninách „bydlí“ čím dál více Čechů.

Klienti jsou také stále náročnější, mnozí už se nechtějí krčit na karimatce ve stanu a sprchovat ve společných koupelnách, a tak častěji požadují prázdninové bydlení s vlastním sociálním zařízením.

Chatky či bungalovy jdou na dračku. Jsou zarezervované již rok dopředu. Opět jsme přišli na chuť i karavanům a pobyty v kempu tak ztratily aureolu laciné dovolené.

Turismu se v Čechách daří

Kapacita hromadných ubytovacích zařízení u nás se podle statistického úřadu od roku 2012 snížila o 1050 na současných 9007 zařízení. Mezi rostoucí kategorie patří luxusní 4 nebo 5 hvězdičkové hotely. Zatímco kempy si pevně drží své místo a nepatrně rostou, počet penzionů klesl o 341, což je bezmála deset procent.

Loni do českých hotelů, penzionů, kempů či chatových osad a turistických ubytoven vyrazilo více než 9,8 milionů Čechů a přes 10 milionů cizinců. Největší část z nich (téměř 8 milionů) přitom ve třetím kvartálu. Penziony z toho pohostily 781 tisíc turistů, kempařů bylo 961 688, což je zhruba 12 procent všech ubytovaných. Ve srovnání období červenec až září tak ještě v roce 2012 bylo v ubytovacích zařízeních přitom jen 5,2 milionů, z čehož kempařů bylo pouze 670 tisíc. To je skoro třetinový nárůst zájmu o kempaření.

Hvězdičky pro kempy

Již pět let v Česku platí nová kategorizace kempů, které mohou získat 1–5 hvězd. Hodnotí se nejen druh a počet zařízení v kempu, ale i jejich kvalita. Hodnocení tak přispívá k lepší orientaci a pomáhá lidem s výběrem toho správného místa k odpočinku.

Vlastní hvězdičky jsou výsledkem hodnocení ve dvou samostatných kategoriích (v rozsahu 1–10 bodů).  V první části hodnocení se posuzuje vlastní areál, kempové místo a pevné ubytování, jako jsou chaty, či mobilní domy a zejména kvalita sanitárních zařízení, na něž je kladen největší důraz. V druhé části se hodnotí doplňkové služby, jako jsou možnost koupání, sportu a animační programy. Kromě bodového hodnocení jsou pro každou kategorii stanoveny služby a vybavení, které kemp v dané kategorii musí bezpodmínečně splňovat.

Tak jako v jiném oboru podnikání existují kempy úspěšné a méně úspěšné. Ty úspěšné jednoznačně zvyšují kvalitu a rozsah svých služeb, v mnoha směrech přizpůsobují svá zařízení přáním a potřebám zákazníků, starají se o svůj areál a dále ho rozvíjejí. „V porovnání se zahraničím je to v českých kempech z hlediska zázemí, sprch, toalet nebo prostor pro umývání nádobí stále trochu nedostatečné a to může lidi odradit,” dodává Aleš Hanzl.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Nejnavštěvovanějším městem na světě je Bangkok

Nejnavštěvovanějším městem na světě je thajský Bangkok, kde vloni nejméně jednu noc strávilo 22,8 milionu lidí. Vyplývá to z aktuálního přehledu společnosti Mastercard nazvaného Global Destination Cities Index. …

Kteří Evropané v Česku utrácí nejvíce?

Dlouhodobě v Česku nechávají z národů EU nejvíce peněz Němci. Při svých pobytech na jednu a více nocí (nepočítají se tedy krátké návštěvy bez jediného přenocování) utratili v ČR v roce 2017 dle čerstvých údajů …

Všeho moc škodí. I turistů

Centra Barcelony, Benátek, Vídně, ale i Prahy nebo Českého Krumlova se změnila na „továrny“ pro turisty. Běžný život z nich vyprchává. Téměř vše se točí jen okolo turistů. Spousta původních obyvatel se odstěhovala. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru