Český kempařský comeback

Kempování je v posledních letech opět na vzestupu. Za posledních pět let se počet návštěvníků vyšvihl ze zhruba 800 tisíc ročně téměř o polovinu. Loni tak podle Českého statistického úřadu naše kempy navštívil 1,2 milionu lidí, kteří dohromady přespali téměř tři miliony nocí. Ještě v roce 2012 se počet nocí lehce přehoupl přes dva miliony. Za významnými nárůsty hostů i počtu strávených nocí stojí nejen dostupná cena, ale také kvalitnější zázemí kempů i celková spokojenost s nabízenými službami.
Kempy v posledních letech registrují vzrůstající počet domácích návštěvníků s karavany a obytnými auty. Zatímco dříve s nimi přijížděli zejména zahraniční hosté, dnes v nich o prázdninách „bydlí“ čím dál více Čechů. Reprofoto: Autokemp Frenštát pod Radhoštěm

Kempování bylo donedávna spojováno se špekáčky a výhledem na kalné vody jezera či rybníku. To už ale neplatí. Kempy dnes soutěží o zájem turistů a předhánějí se v nabídce. „Kempování se u nás ještě před pár lety zdálo být na ústupu, ale situace se obrátila. V posledních třech letech zaznamenáváme výrazně větší zájem o dovolenou v českých kempech.  Dokonce si myslím, že kempování je v současné době tak trochu i „módní“ záležitostí,” potvrzuje zájem Aleš Hanzl, odborník na kempování z portálu Dokempu.cz.

V loňském roce přijelo do kempů rekordních 1,2 milionů návštěvníků, bezmála milion z toho bylo Čechů. Stále převažují lidé se stany.

Ale kromě milovníků stanování registrují kempy v posledních letech také vzrůstající počet domácích návštěvníků s karavany a obytnými auty. Zatímco dříve s nimi přijížděli zejména zahraniční hosté, dnes v nich o prázdninách „bydlí“ čím dál více Čechů.

Klienti jsou také stále náročnější, mnozí už se nechtějí krčit na karimatce ve stanu a sprchovat ve společných koupelnách, a tak častěji požadují prázdninové bydlení s vlastním sociálním zařízením.

Chatky či bungalovy jdou na dračku. Jsou zarezervované již rok dopředu. Opět jsme přišli na chuť i karavanům a pobyty v kempu tak ztratily aureolu laciné dovolené.

Turismu se v Čechách daří

Kapacita hromadných ubytovacích zařízení u nás se podle statistického úřadu od roku 2012 snížila o 1050 na současných 9007 zařízení. Mezi rostoucí kategorie patří luxusní 4 nebo 5 hvězdičkové hotely. Zatímco kempy si pevně drží své místo a nepatrně rostou, počet penzionů klesl o 341, což je bezmála deset procent.

Loni do českých hotelů, penzionů, kempů či chatových osad a turistických ubytoven vyrazilo více než 9,8 milionů Čechů a přes 10 milionů cizinců. Největší část z nich (téměř 8 milionů) přitom ve třetím kvartálu. Penziony z toho pohostily 781 tisíc turistů, kempařů bylo 961 688, což je zhruba 12 procent všech ubytovaných. Ve srovnání období červenec až září tak ještě v roce 2012 bylo v ubytovacích zařízeních přitom jen 5,2 milionů, z čehož kempařů bylo pouze 670 tisíc. To je skoro třetinový nárůst zájmu o kempaření.

Hvězdičky pro kempy

Již pět let v Česku platí nová kategorizace kempů, které mohou získat 1–5 hvězd. Hodnotí se nejen druh a počet zařízení v kempu, ale i jejich kvalita. Hodnocení tak přispívá k lepší orientaci a pomáhá lidem s výběrem toho správného místa k odpočinku.

Vlastní hvězdičky jsou výsledkem hodnocení ve dvou samostatných kategoriích (v rozsahu 1–10 bodů).  V první části hodnocení se posuzuje vlastní areál, kempové místo a pevné ubytování, jako jsou chaty, či mobilní domy a zejména kvalita sanitárních zařízení, na něž je kladen největší důraz. V druhé části se hodnotí doplňkové služby, jako jsou možnost koupání, sportu a animační programy. Kromě bodového hodnocení jsou pro každou kategorii stanoveny služby a vybavení, které kemp v dané kategorii musí bezpodmínečně splňovat.

Tak jako v jiném oboru podnikání existují kempy úspěšné a méně úspěšné. Ty úspěšné jednoznačně zvyšují kvalitu a rozsah svých služeb, v mnoha směrech přizpůsobují svá zařízení přáním a potřebám zákazníků, starají se o svůj areál a dále ho rozvíjejí. „V porovnání se zahraničím je to v českých kempech z hlediska zázemí, sprch, toalet nebo prostor pro umývání nádobí stále trochu nedostatečné a to může lidi odradit,” dodává Aleš Hanzl.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB