Účinnost českého vynálezu jeho autor ověřil i termokamerou. Spořič plynu je nejčervenější zóna pod hrncem.zdroj: Foto: Václav Husák

Český patent sníží náklady při vaření

Až o 50 procent nižší spotřeba. To je přínos českého „spořiče“ plynu, který při vaření ocení provozovatelé stravovacích provozů, ale i domácnosti. Vynálezce má zajištěnou výrobu, nyní hledá partnera, který výrobek uvede na trh.  

Kdo používá k vaření klasický plynový sporák, může se těšit na český vynález, který mu sníží spotřebu plynu. Je přitom úplně jednoduchý. Zvláštní kruhová mřížka z litiny se položí na hořák běžného sporáku, kde vytvoří polozavřený prostor.

Díky výstupkům na spodní straně spořiče vzniknou turbulence, které zdrží odtok horkých spalin. Tím pádem mohou předat vařenému obsahu o téměř polovinu více energie, než v případě běžného vaření. Účinnost tohoto řešení je proměřena termokamerou.

Tvarované kolečko z litiny sníží náklady spotřebu plynu při vaření až o polovinu. "Jak prosté, milý Watsone," řekl by klasik.
Tvarované kolečko z litiny sníží náklady spotřebu plynu při vaření až o polovinu. „Jak prosté, milý Watsone,“ řekl by klasik.

„Spořič je vhodný pro vaření, nikoli pro ohřívání. Litinový spořič do sebe totiž na začátku akumuluje teplo, které po vypnutí hořáku do vařeného pokrmu vrátí. Při pouhém ohřívání by se ze spořiče stal zdražovač,“ vysvětluje autor vynálezu Václav Husák.

Využití by měl český vynález najít nejen v domácnostech, ale především v profesionálních kuchyních. „Tam často všechny hořáky ani nevypínají,“ poznamenává vynálezce. Výroba spořiče v renomované slévárně je již podle něj zajištěna, v současnosti hledá ještě partnera, který by se ujal výhradního prodeje.

„Předpokládáme, že cena bude několik set korun. V domácnosti by se tak měl spořič zaplatit do jednoho roku. V restauracích za několik měsíců,“ říká Husák. Životnost spořiče je podle něj minimálně 25 let.

Václav Husák je autorem řady vynálezů a inovací, například výstavního systému z lisovaného papíru Rollpa.

(prs)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *