Český patent sníží náklady při vaření

Až o 50 procent nižší spotřeba. To je přínos českého „spořiče“ plynu, který při vaření ocení provozovatelé stravovacích provozů, ale i domácnosti. Vynálezce má zajištěnou výrobu, nyní hledá partnera, který výrobek uvede na trh.  

Účinnost českého vynálezu jeho autor ověřil i termokamerou. Spořič plynu je nejčervenější zóna pod hrncem. Foto: Václav Husák

Kdo používá k vaření klasický plynový sporák, může se těšit na český vynález, který mu sníží spotřebu plynu. Je přitom úplně jednoduchý. Zvláštní kruhová mřížka z litiny se položí na hořák běžného sporáku, kde vytvoří polozavřený prostor.

Díky výstupkům na spodní straně spořiče vzniknou turbulence, které zdrží odtok horkých spalin. Tím pádem mohou předat vařenému obsahu o téměř polovinu více energie, než v případě běžného vaření. Účinnost tohoto řešení je proměřena termokamerou.

Tvarované kolečko z litiny sníží náklady spotřebu plynu při vaření až o polovinu. "Jak prosté, milý Watsone," řekl by klasik.
Tvarované kolečko z litiny sníží náklady spotřebu plynu při vaření až o polovinu. “Jak prosté, milý Watsone,” řekl by klasik.

„Spořič je vhodný pro vaření, nikoli pro ohřívání. Litinový spořič do sebe totiž na začátku akumuluje teplo, které po vypnutí hořáku do vařeného pokrmu vrátí. Při pouhém ohřívání by se ze spořiče stal zdražovač,“ vysvětluje autor vynálezu Václav Husák.

Využití by měl český vynález najít nejen v domácnostech, ale především v profesionálních kuchyních. „Tam často všechny hořáky ani nevypínají,“ poznamenává vynálezce. Výroba spořiče v renomované slévárně je již podle něj zajištěna, v současnosti hledá ještě partnera, který by se ujal výhradního prodeje.

„Předpokládáme, že cena bude několik set korun. V domácnosti by se tak měl spořič zaplatit do jednoho roku. V restauracích za několik měsíců,“ říká Husák. Životnost spořiče je podle něj minimálně 25 let.

Václav Husák je autorem řady vynálezů a inovací, například výstavního systému z lisovaného papíru Rollpa.

(prs)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Videokonference nejsou mezi Čechy příliš oblíbené

Videokonference jsou podle průzkumu Harvard Business Review pátou nejpoužívanější technologií pro týmovou komunikaci ve firmách, a pokud jde o efektivitu při práci na dálku, umístily se na druhém místě hned po …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru