Český průmysl čelí nejprudšímu poklesu zakázek od krizového roku 2009

Názor
Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu nečekaně zhoršily a to poměrně znatelně. Příslušný ukazatel, který sestavuje společnost Markit, vykazuje za červen úroveň pouze 45,9 bodu. Přitom trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem z květnové hodnoty 46,6 bodu na 46,9 bodu.
Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu nečekaně zhoršily. Foto: Pixabay

Situace tak do jisté míry kontrastuje se stavem v Německu, kde se sice podmínky v tamním průmyslu také zhoršují (o čemž svědčí úroveň ukazatele nižší než 50 bodů), avšak tempo jejich zhoršování už nezrychluje tak jako v Česku.

V ČR je za měsíc červen zvláště varovný nejprudší pokles nových zakázek od května 2009, tedy od doby vrcholící světové finanční krize. Na český průmysl nepříznivě doléhají faktory, které stahují dolů i průmysl německý, čili obchodní války, ať již probíhající či hrozící, ochabování evropské automobilové výroby a obecnější nejistota v mezinárodních vztazích včetně hrozby takzvaného tvrdého brexitu. V ČR jsou tak zvláště zasažena exportní a automobilová průmyslová odvětví.

Český průmysl má před sebou náročnou druhou polovinu roku. Navzdory obnovení jednání mezi USA a Čínou o obchodní úmluvě obou zemí nelze takovou dohodu očekávat dříve, než počátkem roku 2020. Do té doby bude napjatá atmosféra ve světovém obchodě pokračovat a existují značná rizika jejího dalšího zhoršení. Podmínky v tuzemském průmyslu tak i v dalších měsících roku budou vykazovat zhoršování, tj. hodnotu příslušného ukazatele společnosti Markit nižší než 50 bodů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zatím bylo vůči Trumpovým obchodním válkám imunní. To se ale brzy změní

Sdílet:
  1. Vubec se nedivim a bude hur, to co jsi Bruselsti urednici vymysli aby auta splnovala a tu nesmyslnou elektrifikaci !!! Nemuze to byt jinak, meli by jsme tam prijit a vyhodit je z balkonu.Vubec se nedrzi rsd odborniku, jsou namysleni ze nad ne neni.Proc namisto snizovani emisi u aut neresi emise u zaoceanskych lodi.Proc se nezameri na vahu aut, zbytecne jezdime v jednou SUV nebo MPV ktere vazi 2500 kg a ma realnou spotrebu jako ,, tank”. proc se dane neplati za vahu auta.Do mesta na nakup by stacilo pro jednu blondynu bohate msle lehke vozidlo s polovicni spotrebou.To by se emise snizili !!! Dokaze si nekdo vubec predstavit ze si koupi elektromobil a stejne tsk dslsich 500 sousedu se strjneho sidliste kde budou ty auta nabijet ? Vi vubec nekdo jsk dopadne clovek kterej si koupi na dijizdeni do prace elektromobil a bude jezdit 80 km tam a 80 zpatky po roce dojizdeni? Bude ho muset prodat , protoze kspacita baterii uz na tu vzdslenost nestaci! Kdo to auto koupi? Nejspis nikdo ani AAA auto😁.Poslouchame tady nekoho kdo vydsva nesmyslne rozhodnuti a neresi nasledky!!! Lidi probudte se nebo to velice spatne zkonci.!!!

    • Nestojí za poklesem objednávek v některých případech i zhoršení kvality produktů subdodavatelských firem? Znám pár takových případů. Ušetří na platech, protože najmou Ukrajince a jiné bratry z Východu, ti už dávno neodvádí tak kvalitní práci, protože doba vysokoškoláků je pryč. Odešli dál na Západ. Bohužel ty “nedodělky” pouští výstupní kontrola dál. A diví se, že jim klesají objednávky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let

„Přestože čínská ekonomika zpomaluje, stále by v letošním roce měla růst dvakrát rychleji než ekonomika Spojených států, a dokonce čtyřikrát rychleji než ekonomika Evropské unie. Čína tak i nadále bude hospodářsky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru