Český průmysl má symptomy německé nákazy. Pozemní stavitelství zaznamenalo prudký pokles

Názor
Německo již začalo roznášet svou ekonomickou nákazu. Obětí je český průmysl, který je kvůli přílišné orientaci na subdodávky do zemí Evropské unie zranitelný. Do budoucna by se čeští průmyslníci měli více zaměřit na produkci koncových výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Ty by měli vyvážet do celého světa.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslová produkce v srpnu letošního roku meziročně klesla o 1,2 procenta. Ke zhoršujícím se výsledkům přispěla odvětví výroba počítačů a elektronických přístrojů, výroba základních kovů, výroba kovových konstrukcí. Naopak průmyslová produkce vzrostla v odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, které je pro naši ekonomiku klíčové. Růst zaznamenala i odvětví výroba elektrických zařízení a výroba základních farmaceutických výrobků.

Další negativní zprávou je, že meziročně klesly tržby z průmyslové činnosti o 3,8 procenta. Domácí tržby klesly dokonce o 7,3 procenta. To firmám zužuje prostor pro investice a úhradu rostoucích mzdových nákladů. Rovněž negativní zprávou je pokles hodnoty nových zakázek, která se v srpnu meziročně snížila o 0,9 procenta. Kvůli klesající hodnotě nových zakázek se český průmysl bude hůře vyrovnat s ochlazováním ekonomiky, které přichází z Německa.

Problémy zaznamenalo i české stavebnictví. Stavební produkce v srpnu 2019 meziročně klesla o 2,4 procenta. Špatná je situace především v pozemním stavitelství, kde došlo k meziročnímu poklesu o 3,8 procenta. V srpnu bylo zahájeno 3294 bytů a dokončeno 3 013 bytů. Oba tyto ukazatele meziročně vzrostly, ale vzhledem k potřebám České republiky stále nejsou dostatečné.

Stavebnictví v naší zemi trápí systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a pomalém fungování stavebních úřadů. Ukazuje se, že procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Zahraniční investoři kvůli pomalým stavebním procesům uvažují o investicích v jiných zemích, kde nenaráží na administrativní překážky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl chytil německou nemoc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.