Český průmysl se prozatím ubránil před německou nákazou

Názor
Německá chřipka může nakazit český průmysl. Naše hospodářství je zranitelné, protože se příliš orientuje na subdodávky. Do budoucna bychom se měli více zaměřit na produkci koncových výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Ty bychom měli být schopni vyvážet do celého světa.
Ilustrační foto: Pixabay

Podle statistiky Světové banky trvá stavební řízení v naší zemi průměrně 246 dní, což je déle než v řadě rozvojových zemí. Kvůli pomalému procesu vydávání stavebních povolení se české stavebnictví nerozvijí dostatečným tempem a prodražuje se výsledná cena nemovitostí.

Průmyslová produkce v květnu letošního roku si udržovala solidní růst. Meziročně se zvýšila o 3,2 procenta. K dobrým výsledkům přispěla odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů či výroby pryžových a plastových výrobků. Naopak průmyslová produkce klesla v odvětví výroby nápojů, což mohlo být způsobeno chladnějším květnem v porovnání s předchozím rokem.

Pozitivní zprávou je, že meziročně vzrostly tržby z průmyslové činnosti o 6,9 procenta, což vytváří firmám prostor pro investice a úhradu rostoucích mzdových nákladů. Rovněž pozitivní je růst hodnoty nových zakázek, který se v květnu meziročně zvýšil o 4,1 procenta.

PSALI JSME:
Podmínky v českém i německém průmyslu se dramaticky zhoršují

Díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl může lépe vyrovnat s německou chřipkou, která se postupně může přenášet do českého hospodářství.

České stavebnictví výrazně zpomalilo a v květnu 2019 meziročně vzrostlo pouze o 0,2 procenta. Špatná je situace především v pozemním stavitelství, kde došlo k meziročnímu poklesu o 1,6 procenta. To se projevuje například tím, že v květnu bylo dokončeno pouze 2 562 bytů, což je meziročně méně o 26,6 procenta.

Stavebnictví v naší zemi trápí systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a katastrofálním fungování stavebních úřadů. Ukazuje se, že pomalé procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Naše země v tomto ohledu výrazně zaostává za zbytkem Evropské unie.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá chřipka nakazila český průmysl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.